Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Paznokcie powiedzą prawdę o stanie zdrowia. Na to uważaj
Fot. Ewa Skulska/Canva/Olga Yakovleva/Getty Images

Paznokcie powiedzą prawdę o stanie zdrowia. Na to uważaj

8 kwietnia 2025
Autor tekstu: Marta Uler

Zdrowe paznokcie są jednolicie przezroczyste, cielisto-różowe, o gładkich powierzchniach i niepostrzępionych brzegach. Każde odchylenie od tej normy powinno zwrócić naszą uwagę.

Z wyglądu paznokci sporo możemy się dowiedzieć na temat zdrowia całego naszego organizmu. Okazuje się, że na tej niewielkiej powierzchni widać zaburzenia dermatologiczne, internistyczne, metaboliczne, hormonalne, a także niedobory żywieniowe. O tym wszystkim opowiada dr n. med. Ewa Skulska, specjalistka dermatologii.

Paznokcie są wizytówką naszego zdrowia

Zadbane i estetyczne paznokcie wiele mówią o człowieku i jego charakterze. Wygląd paznokci świadczy jednak również o kondycji całego organizmu. To bardzo ciekawe, że po tym, jaki mają kolor, kształt, czy fakturę, wprawne oko lekarza może wyczytać wiele cennych informacji na temat zdrowia pacjenta.

Specjalistką w tej dziedzinie jest dr n. med. Ewa Skulska, która w rozmowie z Pacjentami wyjaśnia, co mogą oznaczać przeróżne zmiany pojawiające się w obrębie płytki paznokciowej. Wiele osób zauważa np. na swoich paznokciach, od czasu do czasu, drobne, białe plamki. Mówi się, że to niedobór witaminy A lub innych składników. A co na to ekspertka?

„Te białe kropeczki są wynikiem mikrourazów w obrębie macierzy, czyli wytwórczej części paznokcia, znajdującej się u jego podstawy” – mówi dermatolożka.

Dotyczą osób wykonujących rodzaj pracy, w której paznokcie mogą być narażone na drobne urazy, ale też mogą pojawić się w wyniku zbyt agresywnego manicure. Polecamy cały wywiad z dr Ewą Skulską:

Przeczytaj też: To objaw groźnego nowotworu. Przyjrzyj się swoim paznokciom

Wraca choroba brudnych rąk. GIS ostrzega, wykryto już dwa ogniska zakażeń
Podatek od psa 2025 płatny do kwietnia. Tylko tak można uniknąć opłaty

O czym świadczą żółte paznokcie?

Częstym problemem są również żółte paznokcie. Bywa, że zażółcona płytka występuje u palaczy, ale ten objaw może też świadczyć o szeregu chorób, jak np.:

  • żółtaczka – przy zapaleniu wątroby, lub marskości wątroby, żółtaczka zastoinowa,
  • łuszczyca – płytka paznokcia może mieć kolor żółtawy w postaci tzw. plam olejowych, żółto-brunatnych,
  • grzybica – płytka paznokciowa częściowo – nie w całości – może przybrać barwę żółtawą,
  • zespół żółtych paznokci – który towarzyszy przewlekłym chorobom układu oddechowego, np. POChP, przewlekłym zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, sarkoidozie – w tym zespole paznokcie są też bardzo pogrubiałe, twarde, jednolicie żółte.

Zażółcenie paznokci może również wynikać z moczenia rąk w niektórych preparatach stosowanych np. we fryzjerstwie, czy kosmetyce. Np. nadmanganian potasu ma takie właściwości (choć sam jest różowy, paznokcie stają się żółto-brunatne po kontakcie z nim). Zatem – nie zawsze jest tak, że zażółcone paznokcie świadczą o stanie chorobowym.

Przeczytaj też: Masz takie paznokcie? Biegiem do lekarza. Twoja wątroba może mieć kłopoty

Fot. Canva/ARTFULLY79

Wygląd paznokci a dieta

Zanim dojdzie do rozwoju pewnej choroby, zwykle wcześniej w organizmie musi zostać zachwiana równowaga składników odżywczych . I właśnie na paznokciach zwykle widać przeróżne niedobory pokarmowe, właściwie wszystkie, jak podkreśla nasza ekspertka:

„Wystarczy, że jednego składnika brakuje, i już zaczynają się pewne dysfunkcje organizmu i widać to też na paznokciach. Bardzo ważne jest białko – paznokieć musi przecież z czegoś rosnąć. Spowolniony wzrost, cienkie, kruche paznokcie, mogą właśnie świadczyć o niedoborach białka”.

„Niedobory minerałów, jak chociażby cynk. W niedoborze cynku jest to samo – płytki paznokciowe są kruche, mają poprzeczne, pionowe bruzdy, rozłuszczają się warstwowo, bardzo powoli rosną”.

„W przypadku niedoboru żelaza , czy wapnia pojawiają się paznokcie łyżeczkowate, pęka płytka paznokciowa, kruszy się”.

„Bardzo wyraźnie widoczne, choć rzadko spotykane, na płytkach paznokciowych są niedobory witaminy z grupy B . Z tym, że te witaminy są obecne w wielu produktach, więc żeby to wyszło na paznokciach, człowiek musiałby się głodzić”.

Brak witamin A i E również jest bardzo widoczny. Paznokcie wymagają odpowiedniego nawilżenia, prawidłowej keratynizacji, a do tego potrzebna jest witamina A”.

Fot. Canva/Magryt/getty Images

Przeczytaj też: Nawet najbardziej zniszczone paznokcie odżyją po tym domowym zabiegu. Wcieraj codziennie

Jak zadbać o zdrowie paznokci?

Jak widać, jeśli zależy nam na zdrowym wyglądzie paznokci, trzeba się na pewno bardzo zdrowo odżywiać, co, oczywiście, przyda się całemu organizmowi. A czy można jeszcze jakoś zadbać o nasze paznokcie ? Czy dobrym wyborem są odżywki do paznokci w lakierach?

„Podczas sprzątania zakładajmy rękawiczki , ale takie, które nie uczulają. Przydałoby się też, żeby regularnie natłuszczać płytki paznokciowe . Tłustą maścią witaminową za grosze z apteki, olejami, np. olejkiem rycynowym, wazeliną, Linomagiem – im tłuściej, tym lepiej. Można to sobie aplikować kilka razy dziennie, a przynajmniej na noc” – podkreśla Ewa Skulska.

Ekspertka odradza natomiast odżywki w lakierach:

„Nie mam do nich przekonania, gdyż zazwyczaj pacjentki, które mają problemy z płytkami paznokciowymi, zawsze mówią, że używają tych odżywek i nic one im nie dają. Być może w tej odżywce jest wapń, czy cynk, ale jednak jest to lakier. Lakier i tak wysusza płytkę paznokciową. Tu ciekawostka – paznokcie są bardziej przepuszczalne dla wody niż otaczający je naskórek”.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, koniecznie obejrzyj cały wywiad z dr Ewą Skulską.

Co tak naprawdę dzieje się z ciałem po śmierci. Może się ruszać i wydawać dźwięki
Seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze. Ta decyzja jest automatyczna
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko