Zdrowe paznokcie są jednolicie przezroczyste, cielisto-różowe, o gładkich powierzchniach i niepostrzępionych brzegach. Każde odchylenie od tej normy powinno zwrócić naszą uwagę.Z wyglądu paznokci sporo możemy się dowiedzieć na temat zdrowia całego naszego organizmu. Okazuje się, że na tej niewielkiej powierzchni widać zaburzenia dermatologiczne, internistyczne, metaboliczne, hormonalne, a także niedobory żywieniowe. O tym wszystkim opowiada dr n. med. Ewa Skulska, specjalistka dermatologii.
Ryboflawina to inaczej witamina B2. Jej cenne działanie dla naszego organizmu przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie wzroku, metabolizm czy układu nerwowego, a jej niedobór może objawiać się zmęczeniem czy problemami skórnymi. Ryboflawina odgrywa także istotną rolę w syntezie neuroprzekaźników i ochronie przed chorobami oczu. W sytuacji, gdy podejrzewamy jej niedobory, zadbajmy o właściwą dietę lub suplementację.
Masz skłonność do tworzenia siniaków? Uważaj, to może być niedobór jednej z witamin. Z tego tekstu dowiesz się, jaki witamina K ma związek z powstawaniem “siniaków bez powodu”, jakie są objawy jej niedoboru i w jakich produktach spożywczych można ją znaleźć.
Rozdwajające się paznokcie są słabe i łamliwe. Niewiele potrzeba, by taki paznokieć się złamał lub pękł. Żeby coś na to zaradzić, wiele pań stosuje lakiery i odżywki do paznokci, bo faktycznie, w pewnym stopniu sposoby te chronią słabą płytkę. Jednak to tylko walka z objawem.Paznokcie, które się rozdwajają, to nie tylko defekt kosmetyczny. To także znak, że w organizmie brakuje pewnych substancji odżywczych. I jeśli chcemy wzmocnić paznokcie, musimy zadbać o zdrowie w sposób kompleksowy.
Nieustanne uczucie chłodu, mimo odpowiedniego ubrania i sprzyjającej pogody, może sugerować problem z niedoborem jodu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Sprawdź, dlaczego jego niedobór może być groźny dla zdrowia.Jednym z charakterystycznych objawów niedoboru jodu jest uczucie ciągłego zimna, nawet przy sprzyjającej pogodzie. Ten pierwiastek jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, która reguluje metabolizm i temperaturę ciała. Kiedy brakuje jodu, tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów, co powoduje spowolnienie metabolizmu i uczucie chłodu.
Pasta do zębów na stopy - tak czy nie? Jak wygładzić popękane pięty w ekspresowym tempie? Jest to możliwe, ale najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, że popękane pięty nie biorą się znikąd i wbrew pozorom dużo mówią o kondycji całego organizmu.
Anemia, plamki na paznokciach, bóle głowy, kołatanie serca, a nawet obniżenie nastroju. Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy łączy jeden składnik. O tym, jak bardzo jest ważny dla zdrowia, wiedzą na pewno kobiety w ciąży. Chodzi o kwas foliowy.Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a zwłaszcza dla układu krwiotwórczego i nerwowego. Co istotne, musimy regularnie dostarczać go sobie z pożywieniem. Zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe i produkty pełnoziarniste mogą znacznie poprawić nasze samopoczucie i zapobiec poważnym schorzeniom.
Bez niej procesy metaboliczne w ludzkim organizmie nie mogłyby przebiegać prawidłowo. Jej długotrwały niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia i powodować nawet tak poważne choroby jak depresja. Witamina B1, bo o niej mowa, może być dostarczana wraz z pożywieniem lub w formie suplementów. Nikt z nas nie powinien pozwalać sobie na jej niedobór. Sprawdź objawy jej niedoboru i dowiedz, jak je uzupełnić.
Stanu kości i naczyń krwionośnych nie widać z zewnątrz. Jednak banalny slogan „jesteś tym, co jesz”, zawiera dużo prawdy. Nasze odżywianie jest bardzo mocno powiązane z naszą kondycją i stanem zdrowia, a także wyglądem skóry i włosów. Niedobór witaminy K odbija się na kościach i krzepliwości krwi.Bez witaminy K organizm człowieka nie może dobrze funkcjonować. Tak, jak bez wielu innych, ważnych witamin i minerałów, których odpowiedni poziom i proporcje między nimi zapewnia homeostazę.
Bóle głowy są częstym problemem zdrowotnym, który występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą być wywołane przez wiele czynników, a jednym z nich są niedobory pokarmowe. Mało kto wie, że częste bóle głowy należą do jednego z objawów niedoboru witaminy B5.