Pacjenci.pl Choroby Po tym poznasz, że masz chorą śledzionę. Ból brzucha jest nietypowy
Fot. Canva/Getty Images

Po tym poznasz, że masz chorą śledzionę. Ból brzucha jest nietypowy

27 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Czy wiesz, gdzie znajduje się śledziona? Wiele osób nie ma o tym pojęcia! Aż do momentu, w którym po lewej stronie brzucha pojawi się charakterystyczny ból. To wtedy zaczynamy się zastanawiać, co właściwie odpowiada za ten dyskomfort i czy jest to coś poważnego.

Śledziona, choć niewielka i często niedoceniana, pełni ważne funkcje w organizmie. Warto wiedzieć, za co dokładnie odpowiada, czy to prawda, że można bez niej żyć, i o czym może świadczyć jej ból.

Jakie funkcje pełni w organizmie śledziona?

Niektórzy uważają, że z lewej strony brzucha „nic” nie ma. Wiem, że żołądek mamy na środku, wątrobę pod prawym żebrem, ale po lewej stronie są „tylko” jelita. To nieprawda! Z lewej strony brzucha, nieco pod lewym żebrem, znajduje się właśnie śledziona. Ten narząd pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji, choć zbyt dużo się o tym nie mówi.

Śledziona należy do układu limfatycznego i pełni rolę filtra krwi , oczyszczając ją z bakterii i uszkodzonych komórek. Działa również jako magazyn krwi (zwykle znajduje się w niej około 50 ml, ale w razie potrzeby może zwiększyć swoją objętość nawet kilka razy), a w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, np. w przypadku dużej utraty krwi, może uwalniać tę rezerwę do krwiobiegu.

Choć wydaje się niezbędna, w rzeczywistości człowiek może żyć bez śledziony. Czasem, np. po poważnych urazach, śledziona jest usuwana, a organizm jest w stanie funkcjonować dzięki wsparciu innych narządów i procesów immunologicznych. Niemniej, życie bez śledziony niesie ze sobą pewne ryzyko – osoby po jej usunięciu są np. bardziej podatne na infekcje.

Fot. Pixabay/ Mohamed_hassan
Czekaliśmy na to od dawna. Ważne zmiany w realizacji recept
Siwiejesz przed trzydziestką? Nie kupuj farby do włosów. „Syndrom Marii Antoniny” można cofnąć

Dlaczego śledziona boli?

Często nie zdajemy sobie sprawy, gdzie znajduje się nasza śledziona, dopóki nie zacznie boleć. A ten ból lokalizuje się właśnie po lewej stronie pod żebrami, jest więc charakterystyczny, bo zwykle brzuch boli nas w prawym boku, co może wskazywać na wątrobę lub woreczek żółciowy, lub w dole, kiedy np. mamy wzdęcia. Ból śledziony może być wynikiem chwilowego przeciążenia tego narządu, ale czasem poważniejszych problemów, jak:

  • mononukleoza zakaźna – to choroba wirusowa, zwana także "chorobą pocałunków" – często powoduje powiększenie śledziony , a także wątroby, co objawia się bólem po lewej stronie brzucha. Podczas mononukleozy śledziona staje się bardziej podatna na urazy, dlatego należy unikać wysiłku fizycznego;
  • nadciśnienie wrotne – to stan związany z zaawansowanymi chorobami wątroby, jak marskość. Zwiększone ciśnienie krwi w układzie żyły wrotnej może prowadzić do powiększenia śledziony, czyli splenomegalii, co wywołuje ból;
  • torbiele śledziony – mogą pojawić się w wyniku urazu lub infekcji. Często torbiele są niewielkie i bezobjawowe, ale jeśli rosną, mogą uciskać tkanki i wywoływać dyskomfort lub ból po lewej stronie brzucha;
  • uszkodzenia mechaniczne – silny uraz brzucha, np. po wypadku, może spowodować nawet pęknięcie śledziony. Taki stan jest niezwykle niebezpieczny i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, gdyż może prowadzić do krwotoku wewnętrznego;
  • choroby autoimmunologiczne – np. toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów , choroba Stilla, sarkoidoza czy zespół Felty’ego, mogą powodować stan zapalny w organizmie, który obejmuje śledzionę. W ich wyniku śledziona również może się powiększyć i stać się bolesna;
  • nowotwory – splenomegalię i ból śledziony może wywoływać białaczka, chłoniaki czy pierwotne włóknienie szpiku.

Jaki lekarz zajmuje się śledzioną?

Ból śledziony zawsze powinien wzbudzić u lekarza wzmożoną czujność. A do jakiego specjalisty powinniśmy udać się z tym objawem? Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. To on przeprowadzi podstawowe badanie i skieruje na kolejne, aby potwierdzić, czy problem faktycznie dotyczy śledziony. W razie potrzeby skieruje pacjenta do specjalisty – zazwyczaj naczyniowca (chirurga naczyniowego), hematologa, lub lekarza chorób zakaźnych.

Zobacz także:

Po tym poznasz chorą tarczycę. Takie objawy ma prawie każdy

Mężczyzna zmarł na operacyjnym stole. Usunięto mu niewłaściwy narząd

To charakterystyczny objaw raka wątroby. Pojawia się u 40 proc. pacjentów

Co czwarty uczeń szkoły podstawowej próbował już papierosów. Obniża się wiek inicjacji nikotynowej
Prawie 1800 zł! Tyle wynosi renta alkoholowa. Czy każdy uzależniony może ją otrzymać?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko