Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, jaki otrzymasz dodatek od 1 stycznia 2025 r.
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 10.12.2024 09:23

Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, jaki otrzymasz dodatek od 1 stycznia 2025 r.

praca w nocy, dodatek do płacy
Fot. Canva/djedzura, Getty Images

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza, że podwyższeniu ulegnie również wysokość dodatku przyznawanego w ramach pracy nocnej. Już od 1 stycznia 2025 r. pracownicy, którzy świadczą obowiązek pracy w godzinach między 21:00 a 7:00, mogą liczyć na podwyższenie dotychczasowej płacy. Dla wielu osób praca w porze nocnej jest nie tylko wyzwaniem organizacyjnym, ale i zdrowotnym.  

Ile wynosi dodatek za pracę nocną?

Kodeks pracy jednoznacznie informuje, że pora nocna obejmuje dokładnie 8 godzin pracy pomiędzy 21:00 a 7:00. Jeśli dana osoba spędza co najmniej 3 godziny na pracy nocnej w ciągu doby albo gdy 1/4 jej czasu pracy przypada właśnie w porze nocnej – może liczyć na dodatek płacowy. Od 1 stycznia 2025 roku wynosi on 20% stawki godzinowej obliczonej na podstawie minimalnego wynagrodzenia, które – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 r. – już od kolejnego miesiąca będzie wynosić 4 666 zł brutto. 

Pierwsze objawy kamicy nerkowej. Jak rozpoznać i leczyć chorobę? Choroby dwunastnicy. Po tym poznasz, że narząd choruje

Jak obliczyć dodatek za pracę nocną?

Wysokość dodatku nocnego zależy od liczby przepracowanych godzin w konkretnym miesiącu. Aby obliczyć jego wysokość, należy podzielić miesięczne wynagrodzenie przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu, a następnie pomnożyć wynik przez 20 proc. Na przykład, przy standardowym wymiarze czasu pracy wynoszącym 168 godzin, dodatek za jedną godzinę pracy w porze nocnej wyniesie ok. 5,55 zł brutto. Jeśli z kolei praca nocna należy do stałych obowiązków pracownika, będzie ona rozliczana na  zasadzie ryczałtu zgodnie z przewidywanym wymiarem pracy nocnej. 

Ważne jest również, aby unikać pracy ponad 8 godzin na dobę, zwłaszcza w przypadku zadań wymagających dużego wysiłku fizycznego lub umysłowego. Przyznawany dodatek rekompensuje trudne warunki pracy, ale nie eliminuje jej potencjalnych skutków zdrowotnych. 

Praca nocna a zdrowie pracownika

Bez względu na to, czy lubimy pracę nocną, czy jest ona dla nas nieprzyjemnym obowiązkiem, nawet kilka tak przepracowanych godzin będzie mieć wpływ na organizm. Zaburzeniu ulega wówczas naturalny rytm dobowy, który reguluje sen i regenerację organizmu. Długotrwałe wykonywanie obowiązków w tych godzinach (czego powinny być świadome osoby wykonujące zawód m.in. strażaka, pielęgniarki czy kierowcy) może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia schorzeń takich jak bezsenność, nadciśnienie czy cukrzyca typu 2. U osób, które nie regenerują dostatecznie swoich organizmów, nie przestrzegają zasad higieny snu, mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne i problemy z układem sercowo-naczyniowym i hormonalnym, spadek koncentracji i permanentne zmęczenie. 
Specjaliści podkreślają, że pracownicy nocni powinni szczególnie dbać o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną. Należy również zwracać szczególną uwagę na ilość i jakość swojego snu, unikać spożywania alkoholu przed snem a razie możliwości po powrocie do domu wybrać krótką drzemkę niż kolejną kawę.

Zobacz także:

Stomatolodzy nie mają wyjścia. Muszą podnosić ceny i to nie koniec podwyżek

#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny wskazuje kilka możliwości

Program Profilaktyka 40 Plus się kończy. Wnioski nie są optymistyczne

Tak wyglądają pierwsze objawy raka. Wielu pacjentów skarży się na te dolegliwości
Tak wyglądają pierwsze objawy raka. Wielu pacjentów skarży się na te dolegliwości
Nowotwory są coraz częstsze. Warto więc wiedzieć, jakie sygnały od organizmu powinny zwrócić naszą uwagę. Im szybsze wykrycie, tym większa szansa na wyzdrowienie. Oto pierwsze objawy raka, które powinny nas zaniepokoić.Jak podaje portal immuno-onkologia.pl, według danych statystycznych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się ok. 1,17 mln Polaków. Dane są zatrważające, bo oznaczają, że na każde 100 tys. osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 tys.
Czytaj dalej
Refundacja leczenia cukrzycy do zmiany. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na interpelację posłów
interpelacja, cukrzyca
Pacjenci cierpiący na cukrzycę mogą obecnie korzystać zaledwie z jednego systemu monitorującego glikemię, chociaż rynek oferuje im więcej rozwiązań, i to bardziej nowoczesnych. Wprowadzenie ich do systemu opieki zdrowotnej mogłoby poprawić codzienność osób chorujących na cukrzycę, ułatwić im dostęp do terapii, obniżając tym samym koszty leczenia. Z taką interpelacją zgłosili się do Ministerstwa Zdrowie posłowie Koalicji Obywatelskiej. Wiceminister Zdrowia, Marek Kos, w liście do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni,  wyjaśnił, że resort dąży do wprowadza zmian, aby zapewnić jak najszerszy dostęp do wyrobów medycznych. Stopują ich jednak ograniczenia budżetowe i nie wszystkie postulaty mogą być zrealizowane od razu.
Czytaj dalej