Pacjenci.pl
Prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

fot. Tomasz Adamaszek

Prof. Ryszard Gellert: Wydzielone stacje dializ dla podejrzanych i już zakażonych SARS-CoV-2

31 Marca 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Prof. Ryszard Gellert, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii. - Mamy w Polsce ok. 185 tys. chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, niedializowanych i prawie 30 tys. chorych w trakcie leczenia nerkozastępczego. Jak wygląda ich terapia w okresie ep

- To istotnie pacjenci wymagający szczególnej uwagi. Stacje dializ pracują normalnie, poza takimi wyjątkami, jak ostatnio w Warszawie, kiedy w szpitalu na ulicy Stępińskiej trzeba było zamknąć całą stację, bo zakażona okazała się pielęgniarka. No i wtedy pojawiają się trudności, pacjentów trzeba przenosić do innych placówek.

- Pacjenci dializowani powinni kontrolować swoje zdrowie. I jeśli tylko pojawią się objawy takie jak wysoka gorączka, gorsze samopoczucie, duszności, jak najszybciej powinien skontaktować się z lekarzem.

- Po wstępnym wywiadzie będzie ustalone, gdzie będzie dializowany. Są już wydzielone stacje dializ i dla chorych tylko z podejrzeniem o zakażenie SARS-CoV-2, i dla już zakażonych. Żaden pacjent nawet tylko z podejrzeniem o zakażenie nie ma prawa trafić do stacji, obsługującej osoby nie zakażone. Jeśli zdrowy pacjent jedzie na dializę transportem medycznym, to już w karetce jest proszony o informacje o stanie zdrowia, a przed wejściem do stacji mierzy mu się temperaturę. Każdy, u kogo zostanie stwierdzony niejasny stan, zostanie odesłany do stacji dla osób z podejrzeniem koronawirusa.

Te wszystkie działania mają głęboki sens, bo śmiertelność wśród tych chorych w razie zakażenie koronawirusem to ok. 60 proc.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >