Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Prof. Romuald Olszański: Choroby tropikalne wciąż słabo rozpoznawalne
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:34

Prof. Romuald Olszański: Choroby tropikalne wciąż słabo rozpoznawalne

prof. dr hab. n. med. Romuald Olszański, specjalista dermatologii, alergologii, medycyny morskiej i tropikalnej
fot. Złoty Otis

- Objawy malarii są nietypowe, na początku przypominają infekcję dróg oddechowych bądź nieżyt żołądkowo-jelitowy. Charakterystyczny napad malarii przebiega w trzech fazach: faza pierwsza , zimna to uczucie zimna, dreszcze. Faza druga – gorączka powyżej 40 st.C, uczucie gorąca, suchość skóry i błon śluzowych, zaburzenia świadomości. Faza trzecia – gwałtowne obniżenie temperatury ze zlewnymi potami.

- Lekarzowi, który z takimi nie miał do czynienia, ich rozpoznanie może sprawiać trudność. Brak należytego rozpoznania może zakończyć się kalectwem, a nawet śmiercią. Najbardziej niebezpieczną chorobą jest malaria, wywołana przez plasmodium falciparum, ponieważ może być śmiertelna, kiedy jej nie rozpoznamy i z tego powodu niewłaściwie leczymy. Z krajów Unii Europejskiej w Polsce było najwięcej przypadków śmiertelnych z powodu nierozpoznania malarii.

- A jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie rozpozna choroby tropikalnej, to…

- Podczas wywiadu z pacjentem , podejrzewając taką chorobę, może od razu skierować go do najbliższego oddziału chorób zakaźnych. Jeśli tego nie zrobi, należy samemu się tam udać. A planując podróż w egzotyczne strony, w miarę możliwości zabezpieczać się przed nimi. Właściwie poza żółta gorączka, nie ma szczepionek profilaktycznych, ochrona ma więc polegać głównie na zabezpieczaniu się przed owadami, bo to one przenoszą większość chorób tropikalnych.

- W godzinach wieczornych zakładać długie spodnie, skarpety, koszule z długimi rękawami, wychodząc stosować repelenty, a w pomieszczeniach moskitiery. Każda podróż w strefę tropikalną powinna być dokładnie zaplanowana i przygotowana. Należy też pamiętać, że problemy zdrowotne w tropiku są nie tylko związane z zagrożeniem wywoływanym przez owady, ale i nieodpowiednim stanem sanitarno-epidemiologicznym.

- I tak nie powinno się pić świeżych soków na publicznych targowiskach, bo mogą być rozcieńczone woda z kranu, myć zęby tylko wodą butelkowaną lub przegotowaną, nie kapać się w zbiornikach stojących, nie stosować kostek lodu do napojów, unikać żywności nie poddanej obróbce cieplnej i – nie ufać zimnym bufetom.

Tagi: pacjent
Polecane