Pacjenci.pl
prof. dr hab. n. med. Romuald Olszański, specjalista dermatologii, alergologii, medycyny morskiej i tropikalnej

fot. Złoty Otis

Prof. Romuald Olszański: Choroby tropikalne wciąż słabo rozpoznawalne

5 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Przed pandemią w strefę tropikalną każdego roku wyjeżdżało ponad milion Polaków. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a chociaż trudno przewidzieć, kiedy znowu Polacy ruszą w egzotyczne rejony, wiadomo, że to nastąpi. Niestety często z tych dal

- Lekarzowi, który z takimi nie miał do czynienia, ich rozpoznanie może sprawiać trudność. Brak należytego rozpoznania może zakończyć się kalectwem, a nawet śmiercią. Najbardziej niebezpieczną chorobą jest malaria, wywołana przez plasmodium falciparum, ponieważ może być śmiertelna, kiedy jej nie rozpoznamy i z tego powodu niewłaściwie leczymy. Z krajów Unii Europejskiej w Polsce było najwięcej przypadków śmiertelnych z powodu nierozpoznania malarii.

- Objawy malarii są nietypowe, na początku przypominają infekcję dróg oddechowych bądź nieżyt żołądkowo-jelitowy. Charakterystyczny napad malarii przebiega w trzech fazach: faza pierwsza , zimna to uczucie zimna, dreszcze. Faza druga – gorączka powyżej 40 st.C, uczucie gorąca, suchość skóry i błon śluzowych, zaburzenia świadomości. Faza trzecia – gwałtowne obniżenie temperatury ze zlewnymi potami.

- A jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie rozpozna choroby tropikalnej, to…

- Podczas wywiadu z pacjentem , podejrzewając taką chorobę, może od razu skierować go do najbliższego oddziału chorób zakaźnych. Jeśli tego nie zrobi, należy samemu się tam udać. A planując podróż w egzotyczne strony, w miarę możliwości zabezpieczać się przed nimi. Właściwie poza żółta gorączka, nie ma szczepionek profilaktycznych, ochrona ma więc polegać głównie na zabezpieczaniu się przed owadami, bo to one przenoszą większość chorób tropikalnych.

- W godzinach wieczornych zakładać długie spodnie, skarpety, koszule z długimi rękawami, wychodząc stosować repelenty, a w pomieszczeniach moskitiery. Każda podróż w strefę tropikalną powinna być dokładnie zaplanowana i przygotowana. Należy też pamiętać, że problemy zdrowotne w tropiku są nie tylko związane z zagrożeniem wywoływanym przez owady, ale i nieodpowiednim stanem sanitarno-epidemiologicznym.

- I tak nie powinno się pić świeżych soków na publicznych targowiskach, bo mogą być rozcieńczone woda z kranu, myć zęby tylko wodą butelkowaną lub przegotowaną, nie kapać się w zbiornikach stojących, nie stosować kostek lodu do napojów, unikać żywności nie poddanej obróbce cieplnej i – nie ufać zimnym bufetom.

Podobne artykuły

Prof. nadz. dr hab. n. med. MBA, Irena Walecka, kier. Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

Czytaj więcej >
prof. Andrzej Fal, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii

Czytaj więcej >
prof. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Świat Lekarza

Prof. Piotr Pruszczyk: "Śpiewać każdy może", z bieganiem nieco gorzej

Czytaj więcej >
depresja

Świat Lekarza

Samotność jak groźna choroba - może zabić

Czytaj więcej >
dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi

Świat Lekarza

Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

Czytaj więcej >
odporność a otyłość

Świat Lekarza

Chcesz, żeby wirusy cię omijały? …Schudnij!

Czytaj więcej >