Pacjenci.pl
Prof. Tadeusz Pieńkowski, kier. Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie

fot. Jacek Kruś

Prof. Tadeusz Pieńkowski: To już dramat, oby nie było gorzej

25 Maja 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

- W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, wciąż rośnie zapadalność na raka piersi. W odróżnieniu jednak od innych krajów w Polsce mamy rosnący współczynnik umieralności – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, kier.

- Ta sytuacja może wyglądać jeszcze bardziej dramatycznie w najbliższych miesiącach, głównie z powodu pandemii. Złożyło się na to wiele przyczyn. Zawieszone zostało prowadzenie badań przesiewowych, ograniczony został  dostęp chorych do diagnostyki i terapii na skutek stworzenia wydzielonych szpitali, przeznaczonych wyłącznie dla chorych na COVID-19 czy też zamknięcia bądź ograniczenia działalności wielu placówek medycznych. Ta wyjątkowa, wynikająca z pandemii sytuacja, nałożyła się na istniejące uprzednio problemy organizacyjne.

Zaś z drugiej strony, zadziałał czynnik psychologiczny. Obawa, że można się zarazić poprzez kontakt z personelem medycznym lub od innego pacjenta spowodowała, że wielu chorych na nowotwory zaprzestało leczenia lub jego nie podjęło. Nawet osoby z objawami sugerującymi możliwość wystąpienia nowotworu odwlekają decyzję o wizycie u lekarza i podjęciu diagnostyki. W przypadku chorób nowotworowych to sprawa życia lub śmierci. Im dłuższy będzie czas od momentu stwierdzenia choroby do momentu podjęcia leczenia, tym mniejsze szanse na wyleczenie.

- Obawiam się, że konsekwencje tej sytuacji mogą być tragiczne.

Są placówki, które w tym trudnym czasie zmodyfikowały swój sposób działania i organizację pracy tak, aby zapewnić możliwość bezpiecznego diagnozowania i leczenia chorych.

W Centralnym Szpitalu MSWiA budynek, w którym prowadzone jest leczenie systemowe chorych na nowotwory i radioterapia, został oddzielony od pozostałych części szpitala. Od samego początku pandemii został wprowadzony wymagany reżim sanitarny. Prowadzone są badania chorych pod kątem objawów zakażenia koronawirusem.

Przez cały czas  leczymy wszelkimi dostępnymi w kraju nowoczesnymi metodami, jesteśmy przygotowani do wznowienia badań przesiewowych. Zorganizowaliśmy Centrum Leczenia Raka Piersi, które jest pierwszym etapem tworzenia Breast Unit. Takich wyspecjalizowanych ośrodków, diagnozujących i leczących chorych na raka piersi w sposób skojarzony, jest w Polsce stanowczo za mało.  Potrzeba co najmniej 40, a mamy, póki co, 9.

- Tak więc dysponujemy odpowiednim zespołem lekarskim, pielęgniarskim i sprzętem do prowadzenia diagnostyki i leczenia chorych na raka piersi. Zapraszamy wszystkich potrzebujących. Każda zwłoka w leczeniu choroby nowotworowej to ogromne ryzyko dla zdrowia i życia.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >