Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Prosty, domowy masaż jelit na zaparcia. Zrobisz go w 15 minut i NIC nie kosztuje!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.07.2023 09:28

Prosty, domowy masaż jelit na zaparcia. Zrobisz go w 15 minut i NIC nie kosztuje!

masaż jelit
canva

Zaparcia są problemem zarówno starszych, jak i młodszych osób. Częściej zmagają się z nimi kobiety. Przewlekłe zaburzenie wypróżniania jest z kolei problemem co ósmego Polaka. Jednak perystaltykę jelit można pobudzić za pomocą masażu. Jak go wykonać? O opinię na temat leczenia jednej z dolegliwości jelit poprosiliśmy eksperta. 

Masaż brzucha poprawia perystaltykę jelit

Masaż jelit to rodzaj ćwiczeń wspomagających ruchy robaczkowe. Jest to prosta czynność, która okaże się pomocna dla osób mających problemy z regularnym wypróżnianiem. By przyniósł dobry rezultat, trzeba go wykonywać regularnie, najlepiej codziennie – czas potrzebny do wykonania jednego masażu to tylko 15-25 minut. Każde z ćwiczeń najlepiej wykonać ok. 10 razy. 

  • Ćwiczenie nr 1

Usiądź na krześle i wyprostuj plecy. Dłonie opuść wzdłuż ciała. Podczas wdechu napnij na kilka sekund mięśnie brzucha i następnie je rozluźnij. Ćwiczenie powtórz kilka razy.  

  • Ćwiczenie nr 2

Połóż się na plecach. Podczas wdechu zacznij przyciągać do klatki piersiowej ugięte nogi. Podczas wdechu stopy powinny opierać się na podłodze.

  • Ćwiczenie nr 3  

Usiądź na podłodze. Oprzyj się na wyprostowanych dłoniach i kolanach. Wygnij kręgosłup ku górze i napnij mięśnia brzucha – głowa powinna być w tym momencie opuszczona. Tę pozycję, z wyglądu przypominającą koci grzbiet, utrzymaj kilka sekund.

Projekt bez nazwy - 2023-07-18T204404.455.png

Krew w kale - przyczyny i powikłania Czym jest zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego?

Domowe sposoby na zaparcia

Oprócz wprowadzenia aktywności fizycznej domowym sposobem na zaparcia jest także zmiana nawyków żywieniowych. Osobie mającej problemy z wypróżnianiem pomoże picie dużych ilości wody i zielonej herbaty, dzięki którym szybciej ureguluje się rytm wypróżnień. Przyczyną zaparć często jest picie zbyt małej ilości wody i spożywanie zbyt dużo węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych. 

Warto również codziennie zarezerwować sobie kilkanaście minut na poranne wypróżnienie. Przyczyną zaparć bywa też poranny pośpiech, z powodu którego wstrzymujemy wypróżnianie.

Kiedy z zaparciami należy udać się do lekarza?

Zaparcia są również objawem poważniejszych schorzeń np. zespołu jelita drażliwego, choroby przewlekłej, której przyczyna wciąż nie została poznana: „Przyjmuje się, że duże znaczenie ma tutaj zaburzenie interakcji na osi mózg – jelita”. - powiedział lek med. Jacek Kowerzanow.

Masaż jelit i dbanie o właściwe nawyki żywieniowe są wskazane również przy leczeniu zespołu jelita drażliwego, lecz w tym przypadku konieczne jest już wsparcie specjalisty: Leczenie jest wyzwaniem dla każdego specjalisty ze względu na swój przewlekły i nawracających charakter. Od lekarza wymagana jest empatia, zrozumienie i cierpliwość, a od pacjenta rzetelne zastosowanie się do zaleceń. Drugim etapem jest rozważenie psychoterapii behawioralnej bądź też terapii relaksacyjnej. Kolejnym etapem jest farmakoterapia. Mamy różną gamę leków w zależności od postaci i objawów, na które skarży się pacjent”. - powiedział lek med. Jacek Kowerzanow. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Tym, co odróżnia lekkie zaparcie od zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha: „Głównym i podstawowym, a wręcz potrzebnym do rozpoznania objawem jest ból brzucha. Ból ten powinien być związany z zaburzeniem rytmu wypróżnienia, czyli z zaburzeniem ilości wypróżnienia bądź konsystencji stolca. Znamienne dla tego bólu jest to, że nie wybudza nas w nocy, a często jego natężenie zmniejsza się czy wręcz ustępuje po wypróżnieniu”. - powiedział lek med. Jacek Kowerzanow. 

Z lekarzem należy skonsultować się, gdy zaparcie pojawia się nagle i towarzyszy mu gorączka i silny ból brzucha

Tagi: Jelita
Polecane