Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Rób tych 7 rzeczy, a zmniejszysz ryzyko demencji. Wyjaśnia psychiatra
Fot. Canva / Getty Images

Rób tych 7 rzeczy, a zmniejszysz ryzyko demencji. Wyjaśnia psychiatra

13 września 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Po tym, jak jego babcia zmarła z powodu demencji, dr Jake Goodman postanowił zostać specjalistą od tej wyniszczającej choroby. – Opracowałam strategię zmniejszającą ryzyko choroby – mówi psychiatra z Miami.
Oto sposoby, które poleca, aby ustrzec się przed tą straszną chorobą.

1. Aktywność fizyczna

– Regularne ćwiczenia znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju demencji. Z badań naukowych wynika, że wcale nie musi być to intensywny trening na siłowni. Wystarczy zwykły spacer, jazda na rowerze, pływanie , a nawet joga. Po prostu musisz się ruszać – mówi dr Goodman na TikToku.

2. Ciągła nauka

– Kiedy uczysz się czegoś nowego, tworzysz nowe połączenia w mózgu, co chroni Twój mózg przed demencją – tłumaczy lekarz. Dodaje, że może być to cokolwiek: ogrodnictwo, mycie zębów lewą ręką, jazda konna , szycie itd. – Ważne jest to, żeby stale stymulować mózg.

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę
Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Nowe zdjęcia aktora chwytają za serce

3. Spotkania z innymi

– Interakcje społeczne stymulują układ nerwowy i wspierają zdrowie psychiczne, co sprzyja zdrowiu mózgu – wyjaśnia dr Goodman. Zaznacza, że izolacja społeczna zwiększa ryzyko demencji o 50 proc. Ponadto zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i udaru.

Seniorzy grają w karty
Spotkania z innymi zmniejszają ryzyko demencji Fot. Shutterstock / Mladen Zivkovic

4. Zdrowe odżywianie

– Zrównoważona dieta, taka jak dieta śródziemnomorska , składająca się z owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, pełnoziarnistych produktów, ryb, oliwy z oliwek – unikając jednocześnie wysoko przetworzonych produktów -– dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla zachowania prawidłowych funkcjo mózgu – mówi lekarz.

Badania z 2023 roku dowodzą, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko demencji o 23 proc.!

5. Rzucenie palenia

– Palenie zmniejsza przepływ krwi do mózgu, co może powodować uszkodzenie komórek mózgowych – wyjaśnia psychiatra. Dodaje, że palacze mają o 30 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji i o 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera – jedną z jej postaci.

6. Ograniczenie alkoholu

Z badań przeprowadzonych w 2020 roku wynika, że spożywanie 14 jednostek alkoholu tygodniowo zwiększa ryzyko demencji. – Widziałem osoby, które miały 50 lat, a ich mózg działam jak u stulatka. Wszystko przez alkohol – mówi dr Goodman. – Nie mówię, że już nigdy masz nie pić alkoholu, ale jeśli już pijesz, zachowaj umiar.

7. Odpowiednia ilość snu

Dorosła osoba powinna spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę . Za mała ilość snu zwiększa ryzyko zachorowania na otyłość, cukrzycę oraz demencję. – Kiedy śpisz, Twój mózg usuwa z organizmu toksyny. Dobry sen wspiera funkcje mózgu, pamięć i uczenie.

Zobacz też:

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy

Demencja starcza – przyczyny, objawy, leczenie

Pierwsze objawy sklerozy nie dotyczą pamięci! Rozpoznasz je po tych zachowaniach

Gwiazda wzięła Ozempic, wylądowała w szpitalu. "Wolałabym umrzeć"
Włosy na kobiecych rękach to często objaw choroby. Tu nie wystarczy depilacja, trzeba iść do lekarza
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko