Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Demencja starcza – przyczyny, objawy, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Demencja starcza – przyczyny, objawy, leczenie

Demencja starcza – przyczyny, objawy, leczenie
pixaby.com

Demencja starcza – przyczyny

Demencja to zmniejszenie sprawności umysłowej wynikające ze zmian powstałych w mózgu. Są one odpowiedzialne za postępujące osłabienie funkcji poznawczych, takich jak myślenie, pamięć, orientacja, liczenie czy zdolność rozumienia.

Demencja starcza to choroba, w przebiegu której dochodzi do różnych zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych oraz zanikowych wielu tkanek mózgu. Pod pojęciem demencji kryje się wiele różnych jednostek chorobowych, takich jak alzheimer, parkinson czy choroba Picka.

Demencja starcza jest wywoływana przez różnego rodzaju zmiany neurodegeneracyjne zachodzące w tkankach mózgu. Bezpośrednim podłożem choroby Alzheimera są np. zaniki korowe mózgu, przede wszystkim w płatach skroniowym i ciemieniowym. Do powstania tego rodzaju nieprawidłowości mogą się przyczynić czynniki genetyczne, pierwotne zmiany chorobowe, naturalne procesy starzenia oraz czynniki zewnętrzne.

Ryzyko wystąpienia demencji zwiększają:

guzy mózgu,padaczka,alkoholizm,przyjmowanie niektórych leków,krwiaki pourazowe,niedobory pokarmowe,wodogłowie,choroby wątroby,choroby tarczycy.

Demencja starcza – objawy

Najpopularniejszym symptomem demencji są zaniki pamięci. Inne objawy to:

lęk,agresja,drażliwość,utrata zdolności uczenia się,problemy z liczeniem,apatia i zaburzenia nastroju,problemy z orientacją w czasie i przestrzeni,zanik umiejętności właściwej oceny sytuacji i podejmowania decyzji,zanik umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób.

Różne etapy demencji starczej różnią się od siebie objawami oraz ich nasileniem. W pierwszym etapie choroby pacjent miewa pozornie małe kłopoty, takie jak zapominanie, gdzie położył klucze. Z racji na to, że takie zachowania zdarzają się czasami każdemu, są one często bagatelizowane i w żaden sposób nie łączy się ich z pierwszymi objawami demencji.

Drugi etap demencji polega na stopniowym nasileniu się kłopotów z pamięcią oraz pojawieniu się kolejnych objawów: trudności w mówieniu, apatii, drażliwości. Symptomy te nasilają się stopniowo, czego wynikiem jest powolne wycofywanie się chorego z życia społecznego i zawodowego. Zdarza się, że na tym etapie choroby pojawiają się także problemy z odżywianiem i ogólne osłabienie organizmu.

Ostatni etap demencji to czas, w którym choroba całkowicie przejmuje kontrolę nad życiem chorego. Traci on zdolność wykonywania codziennych czynności oraz kontakt z otoczeniem. Pojawiają się takie objawy jak agresja i całkowity brak samodzielności. Wówczas najlepszą formą opieki nad taką osobą jest stały pobyt w specjalistycznym domu opieki.

Demencja starcza – leczenie

Niestety, demencja starcza jest nieuleczalna. Jej terapia polega głównie na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia chorego.

W farmakoterapii znajdują zastosowanie leki, których głównym zadaniem jest zwiększenie poziomu acetylocholiny – substancji przekaźnikowej układu nerwowego, która odpowiedzialna jest m.in. za zdolność uczenia się i procesy pamięciowe. W przypadku demencji stosuje się także różnego rodzaju środki uspokajające, antydepresyjne czy ułatwiające zasypianie.

Tagi:
Polecane