Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Nowe zdjęcia aktora chwytają za serce
Daria  Siemion
Daria Siemion 12.04.2024 11:05

Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Nowe zdjęcia aktora chwytają za serce

Bruce Willis przytulany przez żonę Emmę Haming
Fot. Instagram / @emmahaming

Bruce Willis, jedna z największych gwiazd kina akcji, zrezygnował w zeszłym roku z kariery kinowej na skutek choroby – otępienia czołowo-skroniowego będącego jednym z rodzajów demencji. Od tamtej pory aktor pozostaje pod opieką kochającej rodziny. Niedawno w sieci pojawiły się jego nowe zdjęcia.

Niestety stan aktora od chwili diagnozy nie uległ poprawie. Aktor nadal ma trudności z komunikacją, obniżony nastrój, nie jest w stanie czytać, ani pisać. Dobrą wiadomością jest to, że choroba nie rozwija się gwałtownie, a Willis nadal się uśmiecha, co widać na jego zdjęciach z urodzin córki.

Dramatyczna diagnoza Bruce'a Willisa

W marcu 2022 roku rodzina Bruce'a Willisa ogłosiła w mediach społecznościowych, że aktor kończy karierę ze względów zdrowotnych. "Nasz Nasz ukochany Bruce doświadcza pewnych problemów zdrowotnych i niedawno zdiagnozowano u niego chorobę zwaną afazją, która wpływa na jego zdolności poznawcze. W rezultacie, po głębokim rozważeniu, Bruce rezygnuje z kariery, która tak wiele dla niego znaczyła" – czytamy w oświadczeniu.


Afazja jest zaburzeniem mowy i funkcji językowych. Polega na utracie zdolności do tworzenia i rozumienia wypowiedzi. Zdarza się, że chorzy nie są w stanie czytać, ani pisać. – Osoba z afazją przypomina kogoś, kto nie zna naszego języka - nie rozumie, co do niej mówimy i nie potrafi nazwać podstawowych przedmiotów czy czynności – wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska. 


W niektórych przypadkach afazja jest odwracalna. Niestety, jeśli chodzi o Bruce'a Willisa, jego stan ulega pogorszeniu. W lutym 2023 roku żona aktora Emma Heming Willis  zdradziła, że aktor usłyszał diagnozę – otępienie czołowo-skroniowe (FTD). "Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce" – napisała na Instagramie. Tematu choroby Willisa nie unikają też jego dzieci.


Jego stan się nie zmienia, co, jak się nauczyłam, jest najlepszą rzeczą, o jaką w takim przypadku można prosić. Kiedy z nim jestem, widzę miłość w jego oczach. To wciąż mój tata, który mnie kocha. [...] Często siedzimy razem i słuchamy muzyki, napawając się tą energią miłości. To naprawdę wyjątkowe – mówiła córka aktora Talluhah (jej mamą jest Demi Moore) w programie "The Drew Barrymore Show".
 

EN_01329779_0053.jpg
Bruce Willis i jego żona Emma Heming Fot. East News / John Milne
Piękna aktorka w wieku 43 lat miała udar mózgu. Po latach postanowiła opowiedzieć o tym, co ją spotkało Żona ujawnia, w jakim stanie jest Stan Borys. Kilka lat temu przeszedł rozległy udar

Bruce Willis – nowe zdjęcia aktora

Co jakiś czas w mediach pojawiają się nowe zdjęcia znanego aktora. 1 kwietnia, kiedy jego córka Mabel obchodziła 12. urodziny, w sieci pojawił się uroczy filmik. Widać na nim jak uśmiechnięty 69-letni aktor obejmuje czule córkę i przyjmuje od niej lekcje tańca. Wcześniej sieć obiegły zdjęcia jak Bruce Willis jeździ na rowerze i odwiedza fryzjera.  Wydaje się więc, że aktor nadal czerpie radość z życia, choć doniesienia medialne są nieco inne.

bruce.png
Bruce Willis tańczy z córką Fot. Instagram / @emmaheming
EN_01413504_0011.jpg
Bruce Willis jeździ na rowerze pomimo choroby Fot. East News / London Entertainment
EN_01542043_0001.jpg
Bruce Willis nadal dba o swój wygląd Fot. East News / London Entertainment

Z relacji magazynu "Closer" wynika, że Bruce Willis nie poznaje swojej byłej żony Demi Moore. Przypomnijmy, że para pobrała się w 1987 roku i była małżeństwem przez 13 lat. Niegdyś najgorętsza para Hollywood doczekała się trzech córek. Chociaż związek nie przetrwał próby czasu, Willis i Moore pozostali w dobrych relacjach. Aktorka ma być wstrząśnięta tym, że Bruce jej nie poznaje.


Z informacji podawanych przez amerykańskie media wynika jednak, że aktor rozpoznaje swoje dzieci i obecną żonę – młodszą o 24 lata modelkę i przedsiębiorczynię Emmę Heming Willis. Warto dodoać, że od kiedy u Willisa zdiagnozowano otępienie skroniowo-czołowe jego partnerka zaangażowała się w szerzenie świadomości na temat demencji. Wspiera fundację Hilarity for Charity i rodziny, w których wystąpiła choroba.

Otępienie skroniowo-czołowe (FTD) – na co choruje Bruce Willis?

Otępienie czołowo-skroniowe (FTD, ang. frontotemporal dementia) to choroba neurodegeneracyjna objawiająca się zaburzeniem funkcji poznawczych, mowy i zachowania. Choroba jest nieuleczalna, powoduje trwałe uszkodzenie nerwów, ma postępujący charakter. Przyczyny FTD nie są do końca znane. Zauważono jednak, że za gromadzenie szkodliwego białka powodującego niszczenie nerwów, odpowiada mutacja genów.

Objawy otępienia czołowo-skroniowego różnią się w zależności od lokalizacji uszkodzonej części mózgu. Wielu chorych zmaga się z behawioralną formą choroby polegającej na kłopotach z koncentracją, utratą zainteresowań, pojawieniu się depresji, lęku. Niektórzy prezentują zachowania obsesyjne, np. powtarzają czyjeś słowa, gesty. Częste jest też zapominanie słów, a nawet mutyzm (zaprzestanie mowy).

Do tej pory nie opracowano skutecznej metody leczenia FTD. Terapia ma na celu spowolnienie procesów neurodegeneracyjnych w mózgu i zmniejszenie nasilenia objawów. W tym celu stosuje się leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i przeciwdrgawkowe. Pomocne są też metody niefarmakologiczne, zwłaszcza terapia mowy, a także wsparcie psychologiczne – to jest potrzebne nie tylko choremu, ale również jego rodzinie.

Zobacz też:

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu

Te 3 rzeczy prowadzą do demencji. Nowe wyniki badań

Pierwsze objawy demencji u młodych. Nie tylko problem z pamięcią