Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ropień płuca – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:26

Ropień płuca – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Ropień płuca – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
pixabay.com

Ropień płuca – czym jest i dlaczego występuje?

Ropień płuca jest stosunkowo rzadko występującą chorobą układu oddechowego, która powoduje powstawanie zbiorowiska treści ropnej i stanu zapalnego w miąższu płuca. W 90 % przypadków tego rodzaju zmiana rozwija się na skutek zakażenia bakteriami z grupy gronkowców, bakteriami beztlenowymi, pałeczkami zapalenia płuc i pałeczkami ropy błękitnej, podczas chorób takich jak zapalenie płuc oraz gruźlica. Ropień może jednak wystąpić również w wyniku zachłyśnięcia treścią żołądkową, obecności ciała obcego w oskrzelach oraz choroby nowotworowej płuc. Jego objawy łatwo pomylić z objawami zapalenia płuc, co jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nieodpowiednio leczony ropień prowadzi do poważnych, zagrażających życiu pacjenta powikłań.

Ropień płuca – czynniki ryzyka

Szczególnie narażeni na zachorowanie na ropień płuca są pacjenci, u których występują guzy dróg oddechowych, padaczka oraz choroby neurologiczne, powodujące osłabienie odruchu kaszlowego i zaburzenia przełykania. Ponadto choroba częściej atakuje osoby cierpiące na choroby przyzębia, infekcje jamy ustnej, dysfagię i ahalazję przełyku, a także pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne.

Jakie objawy daje ropień płuca?

Ropień płuca daje objawy takie jak gorączka (często powyżej 39 st. C), dreszcze, kaszel, duszności oraz wykrztuszanie mętnej, cuchnącej wydzieliny o żółto-zielonym kolorze (niekiedy z zawartością krwi). Wraz z rozwojem choroby u chorego mogą wystąpić również poczucie ogólnego osłabienia i rozbicia organizmu, nocne poty oraz spadek masy ciała. W przypadku kiedy ropień umiejscowiony jest na powierzchownej części płuc, chorobie towarzyszy zaczerwienienie i tkliwość skóry w jego obrębie.

Ropień płuca – na czym polega diagnostyka?

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów ropnia płuca, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wywiad lekarski oraz badanie polegające na osłuchiwaniu i opukiwaniu klatki piersiowej w celu zaobserwowania, czy u pacjenta występują szmery oskrzelowe, rzężenia drobnobańkowe i zmiana odgłosu opukowego, charakterystyczne dla ropnia płuca.Następnie w celu potwierdzenia diagnozy zleci laboratoryjne badania krwi, obejmujące poziom leukocytów i CPR, oraz RTG klatki piersiowej. To ostatnie pozwala na dokładne zlokalizowanie zbiorowiska ropy i ocenę jego rozmiaru. U niektórych pacjentów może być także konieczne wykonanie badania USG, tomografii komputerowej klatki piersiowej oraz badania bakteriologicznego odkrztuszanej plwociny, które umożliwia rozpoznanie bakterii będącej przyczyną ropnia i jej ocenę pod kątem wrażliwości na konkretne antybiotyki.

Tagi: