Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Roponercze – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:26

Roponercze – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Roponercze – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
pixabay.com

Czym jest roponercze?

Roponercze to jednostka chorobowa, która w większości przypadków występuje jako powikłanie wodonercza. W przebiegu tego schorzenia na skutek zaburzenia odpływu moczu, spowodowanego istnieniem przeszkody w drogach moczowych, dochodzi do zatrzymania nadmiaru moczu w miedniczce nerkowej. Jeżeli zatrzymany mocz ulegnie zakażeniu, w nerce zaczyna gromadzić się treść ropna – w takiej sytuacji mamy do czynienia właśnie z roponerczem. Odpowiedzialne za jego rozwój są najczęściej bakterie typu Escherchia coli, Klebsiella, Proteus lub grzyby Candida.Jest to stan niezwykle niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do całkowitego zniszczenia nerki oraz zakażenia ogólnoustrojowego (urosepsy).

Jakie są przyczyny występowania roponercza?

Główna przyczyną występowania roponercza jest wodonercze, które może być spowodowane obecnością guza dróg moczowych, kamicą moczową oraz zwężeniem moczowodu lub jego uciskiem wynikających ze schorzeń o różnym podłożu. Roponercze rozwija się niekiedy również na skutek zapalenia dróg moczowych, grzybicy, gruźlicy układu moczowego i powikłań pooperacyjnych. Ponadto na jego występowanie szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności, chorzy na cukrzycę, pacjenci długookresowo przyjmujący antybiotyki oraz pacjenci o wrodzonej nieprawidłowej budowie układu moczowego.

Czym objawia się roponercze?

Roponercze objawia się najczęściej bólem w dolnej części kręgosłupa lub w okolicy brzucha, któremu towarzyszą dreszcze, gorączka, nudności, wymioty oraz osłabienie organizmu. Bardzo często u pacjentów cierpiących na to schorzenie obserwuje się również problemy z oddawaniem moczu (ból, pieczenie), parcie na mocz, brak łaknienia i brak apetytu. W przypadku rozwoju zakażenia ogólnoustrojowego dochodzi zaś do gwałtownego pogorszenia stanu chorego, tachykardii, spadku ciśnienia tętniczego oraz nasilenia gorączki lub zmniejszenia temperatury ciała. W takich sytuacjach należy reagować szybko, ponieważ urosepsa może prowadzić do do niewydolności nerek, niewydolności wątroby, zaburzeń czynności serca oraz kwasicy metabolicznej.

Jak diagnozuje się roponercze?

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów roponercza należy niezwłocznie zgłosić się do urologa, nefrologa bądź bezpośrednio na szpitalny oddział ratunkowy. Szybkość reakcji jest szczególnie ważna, kiedy objawom tym towarzyszy wysoka gorączka, mogąca zwiastować zakażenie ogólnoustrojowe.W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i badanie lekarskie, sprawdzając m.in. objaw Goldfama, czyli opukując dłonią plecy pacjenta na wysokości nerek. Następnie, w celu potwierdzenia diagnozy, skieruje pacjenta na badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, posiew krwi, badanie ogólne moczu i posiew moczu oraz na badania obrazowe – ultrasonografię, badanie radiologiczne, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Tagi: