Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Setki turystów zakażonych! Ponad 120 osób w szpitalach. Wracały z Hiszpanii
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 06.11.2023 19:47

Setki turystów zakażonych! Ponad 120 osób w szpitalach. Wracały z Hiszpanii

wyspy kanaryjskie hiszpania
Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, zdjęcie ilustracyjne, fot.Markus Lange/Robert Harding/EAST NEWS

Setki europejskich turystów, powracających z wakacji w Hiszpanii, zostało zakażonych kryptosporydiozą - wywoływaną przez pierwotniaki pasożytniczą chorobą jelitową.

Zakażenie objawia się najczęściej silną biegunką, bólami brzucha, nudnościami i gorączką. Ze względu na zagrożenie odwodnieniem choroba jest niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością.

Źródło zakażenia to najczęściej woda pitna i w basenach hotelowych

Źródłem zakażenia wśród urlopowiczów jest najczęściej woda pitna oraz woda w basenach hotelowych lub innych zbiornikach służących do rekreacji, np. w parkach wodnych.powracających z wakacji w Hiszpanii, zakażonych kryptosporydiozą

Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie Biegunka po antybiotyku – przyczyny, leczenie, możliwe powikłania

Ponad 120 osób trafiło do szpitali

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Epidemiologii (CNE) w Madrycie, w 2023 roku w Hiszpanii odnotowano w blisko 3 tys. potwierdzonych przypadków kryptosporydiozy, z czego ponad 120 osób wymagało hospitalizacji.

Zakażonych ponad 600 turystów brytyjskich i irlandzkich, którzy spędzili wakacje w Hiszpanii

W ciągu ostatnich tygodni chorobę stwierdzono u ponad 600 turystów brytyjskich i irlandzkich, którzy spędzili wakacje w Hiszpanii - poinformowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

W ocenie władz Irlandii jednym ze źródeł zakażeń były obiekty w popularnym nadmorskim kurorcie Salou w Katalonii. Irlandzkie służby zdrowia zaleciły turystom m.in. unikanie dodawania lodu do napojów, upewnienie się, czy woda z kranu jest zdatna do picia i niekorzystanie z wątpliwych pod względem czystości basenów hotelowych.

Źródło: Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

Polecane