Silne wsparcie dla mózgu i serca. Jedz je codziennie
Dobroczynne działanie buraków jest przez wielu Polaków bagatelizowane. A tymczasem buraki powinny być stałym elementem naszej diety - dodatkiem co najmniej tak popularnym, jak ziemniaki. Bo buraczki zawierają w sobie prawdziwą moc - działają przeciwnowotworowo, poprawiają wygląd włosów i skóry, przyczyniają się do lepszej pracy układu krążenia. A my nadal sięgamy po nie od święta. No właśnie - nie tylko barszcz na święta, barszcz powinien gościć u nas w domu przynajmniej raz w tygodniu. A jeśli nie barszcz, to chociaż buraczana sałatka. I dla tych, to powiedzą, że buraki długo się gotuje, mamy informację - można kupić już gotowe, ugotowane i obrane. I jeść je jak najczęściej.
Moc zdrowia w buraku
Burak, buraczek - piękny, czerwony, trudny do domycia. Ale przecież nie będziemy się w nim kąpać. Trzeba za to jeść go na potęgę. Burak jest bowiem rośliną odżywczą, bogatą w składniki mineralne takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk oraz pełno w nim witamin - zawiera witaminę C, foliany, witaminy z grupy B, β-karoten. Sok z buraka jest polecany osobom z anemią . A do tego świetnie radzi sobie z zaparciami i usprawnia metabolizm.
Mamy też informację dla sportowców - burak ćwikłowy jest ergogenikiem , czyli środkiem poprawiającym wydolność sportową. A to tylko wierzchołek mocy buraka. Codzienne spożywanie buraków pomaga w wyrównaniu gospodarki wodnej organizmu, wspiera cały układ kostny - łącznie ze wzmocnieniem zębów praz poprawia funkcjonowanie mózgu. Burak często stosowany jest w diecie osób, które walczą z nadwagą i otyłością, chcą obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz dokucza im zgaga, a to dlatego, że wpływa bardzo dobroczynnie na układ krążenia i pomaga w walce nie tylko z anemią, ale i wysokim cholesterolem.
Jednak mamy małe ale. Otóż na buraki powinni uważać cukrzycy . Choć polski przysmak w barwach narodowych (w końcu jest czerwony) nie ma wielu kalorii, to po ugotowaniu ma niebezpiecznie wysoki indeks glikemiczny (65).
Jak jeść buraka?
Na pytanie jak jeść buraka musimy odpowiedzieć, że często. Jak najczęściej. Przynajmniej raz w tygodniu buraki powinny gościć na naszym stole. W przypadku osób regularnie uprawiających sport - nawet codziennie. Najlepiej wybierać buraki małe, o średnicy do 8 cm. Buraki swój kolor zawdzięczają betacyjanom, czyli barwnikom o silnym działaniu przeciwutelniającym . Chronią one także organizm przed efektami stresu oksydacyjnego, który działa rakotwórczo. Oznacza to, że regularne spożywanie buraków zapobiega rozwojowi raka. Polifenole zawarte w naszych buraczkach pomagają wyrównać pracę serca, zmniejszyć częstotliwość występowania migren, a także pomagają łagodzić objawy menopauzy.
Co więcej buraki świetnie działają na układ odpornościowy organizmu, działają także wykrztuśnie, co przy istniejącej już infekcji skraca czas powrotu do zdrowia.
Buraki można spożywać w postaci soku z buraka, a także w sałatce czy zupie.
Najzdrowsze dania, czyli dania z burakami
Większość cennych składników zawartych w burakach jest rozpuszczalna w wodzie. Dlatego możemy przyjąć, że najzdrowsze dania z buraków to (w kolejności od najbardziej wartościowych):
-
sałatki przyrządzane na bazie surowych warzyw,
-
soki z surowych buraków,
-
buraki pieczone,
- barszcz.
Im bardziej przetwarzamy warzywo, tym większa strata cennych składników. Uwagę warto poświęcić również kiszonym burakom, które zawierają w sobie nie tylko moc buraka, ale i moc kiszonek, a te jak wiemy świetnie wspierają rozwój mikrobioty jelitowej.
Zobacz też:
Dba o nastrój, cukier i cholesterol. Dlaczego jeszcze warto pić herbatę jaśminową?
Czy można cofnąć objawy Alzheimera? Japońscy naukowcy testują właściwości owoców jujuby
Mąka kokosowa. Bez glutenu, dobra na cholesterol i dla cukrzyków