Dobroczynne działanie buraków jest przez wielu Polaków bagatelizowane. A tymczasem buraki powinny być stałym elementem naszej diety - dodatkiem co najmniej tak popularnym, jak ziemniaki. Bo buraczki zawierają w sobie prawdziwą moc - działają przeciwnowotworowo, poprawiają wygląd włosów i skóry, przyczyniają się do lepszej pracy układu krążenia. A my nadal sięgamy po nie od święta. No właśnie - nie tylko barszcz na święta, barszcz powinien gościć u nas w domu przynajmniej raz w tygodniu. A jeśli nie barszcz, to chociaż buraczana sałatka. I dla tych, to powiedzą, że buraki długo się gotuje, mamy informację - można kupić już gotowe, ugotowane i obrane. I jeść je jak najczęściej.
Żelazo to niezwykle ważny pierwiastek. W naszym organizmie pełni szereg istotnych funkcji, a najbardziej podkreśla się tę, związaną z transportem tlenu. Żelazo bierze udział w produkcji hemoglobiny – białka zawartego w czerwonych krwinkach, które przenosi tlen z płuc do tkanek i organów.Niedobór żelaza prowadzi do anemii. Jeśli cierpimy na przewlekłe zmęczenie, mamy trudności z koncentracją, zawroty głowy, kołatanie serca, a do tego bliscy mówią nam, że jesteśmy bladzi, prawdopodobnie brakuje nam właśnie tego pierwiastka. Warto wiedzieć, w jakich artykułach spożywczych znajduje się najwięcej żelaza, by włączyć je do diety i w ten sposób zapobiegać niedokrwistości.
Jeśli nagle zauważasz, że brakuje ci energii do codziennych czynności, czujesz osłabienie, a twoja skóra wydaje się blada – nie ignoruj tych objawów. Proste badanie krwi, jak morfologia, może wskazać, czy nie masz anemii. To powszechny problem zdrowotny, który często wynika z drobnych niedoborów, ale może być też symptomem groźnych chorób.
Kolonoskopia jest badaniem, które potrafi uratować życie, gdyż jest w stanie wykryć raka jelita w początkowym okresie. Są pewne dwa nieoczywiste objawy raka jelita grubego, które powinny skłonić do wizyty i badania u lekarza. W przypadku każdego nowotworu, czas ma ogromne znacznie. Im szybciej zostanie zidentyfikowana choroba, tym większa szansa na wyleczenie.
Anemia to inaczej niedokrwistość. Może mieć różne przyczyny, a jedną – i najczęstszą – z nich jest niedobór żelaza. Bywa, że choć przyjmujemy zalecone leki, a nawet staramy się dostarczać sobie żelaza z dietą, anemia wciąż nawraca. Dlaczego tak się dzieje?Przyczyn nawracającej anemii może być wiele. To mogą być choroby przewlekłe, wady genetyczne, czy bardzo obfite miesiączki. Ale powód czasem bywa prozaiczny. Wyjaśnia go lekarz.
Czasem jest nam zimno, czujemy się zmęczeni, trudno nam się skoncentrować. Czasem – to słowo klucz. Wiele sytuacji może powodować takie objawy, a zdarzają się one wszystkim ludziom. Kiedy jednak dany objaw zaczyna pojawiać się częściej, bez wyraźnego powodu, warto mu się przyjrzeć.To naturalne, że po nieprzespanej nocy cały dzień ziewamy. Ale kiedy całkiem dobrze sypiamy, a mimo to, w dzień nie możemy zapanować nad tym odruchem, prawdopodobnie czegoś nam brakuje. Tak objawia się niedobór żelaza.