Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Skaleczyła klienta brzytwą. Czy fryzjerzy muszą sterylizować narzędzia?
Fot. Freepik

Skaleczyła klienta brzytwą. Czy fryzjerzy muszą sterylizować narzędzia?

18 kwietnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Kiedyś zwróciłam uwagę fryzjerce, że czesze mnie szczotką, którą przed chwilą czesała kogoś innego. Z niezadowoleniem przyjęła krytykę. Chwilę później skaleczyła mężczyznę brzytwą. Nie wiem, czy to narzędzie było sterylne i wysterylizowane po tym incydencie, ale wiem, jak być powinno.

Salon fryzjerski w pewnym sensie można porównać do gabinetu zabiegowego, w którym może dojść do zranienia i przerwania ciągłości skóry. Jest to o tyle niebezpieczne, że każdy klient może być potencjalnie chory, może być też nosicielem niebezpiecznych patogenów, np. wirusa HIV. Kontakt z jego krwią może doprowadzić do zarażenia – jest to niebezpieczne dla wszystkich klientów zakładu. Dlatego tak ważne jest, aby fryzjerzy dbali o higienę. Tylko czy wymaga tego od nich prawo?

Czym można zarazić się w salonie fryzjerskim? Lista chorób jest długa

Na skórze głowy i włosach klienta mogą znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Należą do nich chociażby zmiany dermatologiczne pojawiające się w przebiegu chorób zakaźnych, np. zakażenia gronkowcem – fryzjer może przenieść je na innego klienta używając tych samych nożyczek lub szczotki. W ten sam sposób może zarazić klienta pasożytami: wszami, nużycą, świerzbowcem , a także chorobami wirusowymi, chociażby opryszczką.


Jeszcze bardziej niebezpieczne są niewidoczne mikrouszkodzenia. Fryzjer, dotykając ich palcami lub narzędziami, przenosi na nie biologiczny materiał, który w przypadku nie umycia rąk lub nie zdezynfekowania narzędzi, może wniknąć do organizmu innego klienta. Dla przykładu do zarażenia wirusem HBV powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu B wystarczy już 0,00004 ml krwi nosiciela. Jest to ilość niewidoczna gołym okiem. Nie ma możliwości, aby zauważył ją jakikolwiek fryzjer.


Nieco mniejsze szanse zarażenia, choć i tak duże, są w przypadku wirusa HCV wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C – śladowa ilość zakażonej krwi może zarażać nawet przez 2 miesiące . Wirusa zabija dwuminutowe naświetlanie promieniowaniem UV albo dziesięciominutowa "kąpiel" w temperaturze 65-75 stopni Celsjusza. Oznacza to, że na brzytwach, maszynkach, nożyczkach, którymi kogoś skaleczono, a nie poddano ich sterylizacji, nadal może być wirus.

Choroby, którymi można zarazić się u fryzjera:

  • grypa,
  • przeziębienie,
  • grzybica,
  • gronkowiec,
  • paciorkowiec,
  • łupież,
  • wszawica ,
  • nużyca,
  • świerzb,
  • wirus HBV,
  • wirus HCV,
  • wirus HIV.
pexels-cottonbro-3992874.jpg
Wirus HBV może przetrwać na narzędziach dwa miesiące Fot. Pexels / cottonbro studio
Kosmetyczka oszpeciła jej twarz. Lekarze nie mogli dojść, co zrobiono klientce w salonie
47-letnia kobieta po wizycie u fryzjera dostała udaru. Powodem rzekomo była wizyta w salonie

Czy fryzjer musi sterylizować narzędzia? I tak, i nie

Na chwilę obecną nie ma przepisów stworzonych z myślą o fryzjerach. Są jednak inne ustawy, na których fryzjerzy opierają się, otwierając swoje salony, a później przy kontrolach sanepidu. Zaliczamy do nich Ustawę bezpieczeństwa i higieny pracy, Ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ogólne normy dotyczące procesom dekontaminacji narzędzi. Na mocy tych przepisów fryzjer podlega  obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym i musi dezynfekować narzędzia .

Obowiązek dezynfekcji dotyczy:

  • szczotek,
  • grzebieni,
  • wałków do włosów,
  • pędzli do nakładania farby,
  • nakładek do maszynek do golenia,
  • nożyczek,
  • brzytw.

Wszystkie narzędzia skażone przerwaną tkanką muszą być poddane sterylizacji.

Szczególne zasady dezynfekcji i sterylizacji dotyczą narzędzi ostrych, takich jak: nożyczki, brzytwy, degażówki. Najpierw należy oczyścić je z widocznych zabrudzeń, następnie wymoczyć w płynie biobójczym lub poddać sterylizacji. W salonach fryzjerskich najpopularniejsze są sterylizatory kulkowe – niewielkie urządzenia przypominające kubek. Sterylizację narzędzi należy wykonać zawsze, jeśli dojdzie do przerwania ciągłości skóry. Maszynkę można spryskać specjalnym sprejem.

Wizyta u fryzjera. Na co zwrócić uwagę?

Są rzeczy, które powinny zapalić u klienta "czerwoną lampkę", chociażby czystość salonu – jeżeli jest brudno w toalecie lub poczekalni, trudno oczekiwać od fryzjera, że będzie dbał o czystość narzędzi. Podobnie, jeśli jego ubranie jest brudne, albo co gorsza paznokcie... Zaniepokoić powinny również sączące, rozległe zmiany skórne lub rany. W razie wątpliwości można o to dopytać – może skłoni to fryzjera do ostrożności w trakcie usługi.


Fryzjer, zanim dotknie włosy klienta, powinien umyć ręce . Niedopuszczalne jest zmienianie klientów w trakcie zabiegów (wielu fryzjerów obsługuje kilka osób na raz) bez umycia rąk, ich dezynfekcji i zmiany narzędzi. Podobnie wymienianie się przez fryzjerów maszynkami, nożyczkami. W trakcie zabiegów związanych z ryzykiem skaleczenia, np. strzyżenia brzytwą, fryzjer powinien mieć na rękach rękawiczki.


Jeśli to możliwe, fryzjer powinien używać jednorazowych narzędzi. Chodzi przede wszystkim o ręczniki – nie trzeba mieć wtedy wątpliwości, czy ręcznik na pewno został uprany. Jeżeli coś spadnie mu na ziemię, nie powinien tego ponownie używać bez umycia i dezynfekcji – tutaj nie obowiązuje zasada "trzech sekund". W trakcie pracy nie powinien też używać telefonu – mogą być na nim szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby.

Jak widać, salon fryzjerski trzeba wybrać świadomie, nie kierując się wyłącznie efektem i portfolio fryzjera.

Zobacz też:

Uczulenie na hybrydę - przyczyny, objawy. Co robić zamiast hybrydy?

Po tym poznasz, że narzędzia u kosmetyczki nie są sterylne. Zdradzi je jeden szczegół

Ten pilnik niszczy Twoje paznokcie. Lepiej się go pozbądź

Znany siatkarz miał zawał serca. Powiedział, jakie były pierwsze objawy
Gdy zdrowe odżywianie staje się niezdrową obsesją. Czym jest ortoreksja?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko