Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Gdy zdrowe odżywianie staje się niezdrową obsesją. Czym jest ortoreksja?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 18.04.2024 14:24

Gdy zdrowe odżywianie staje się niezdrową obsesją. Czym jest ortoreksja?

Ortoreksja, zdrowa dieta
Fot. Freepic

Aktywność fizyczna oaz zdrowa dieta są bardzo ważne w codziennym życiu. W końcu nasze zdrowie i dobre samopoczucie w dużej mierze zależą właśnie od tych dwóch czynników. 

Ważne, by dbanie o zdrowie i zdrowe odżywianie nie przerodziło się w obsesję. Silna potrzeba nieustannego kontrolowania tego, co mamy na talerzu może być elementem choroby. Lekarze i dietetycy zwracają uwagę na pewne zaburzenie, którym jest ortoreksja. Czym dokładnie jest to zjawisko?

Dbanie o nawyki żywieniowe może przerodzić się w obsesję

Gdy dookoła zewsząd słyszymy o zdrowej diecie i aktywności fizycznej, trudno, by zdrowe nawyki nie weszły nam w krew. Ogromny nacisk położony jest na świadome odżywianie. Psychologowie zwracają jednak uwagę na to, że takie podejście jest jak najbardziej w porządku, pod warunkiem że nie popadamy w skrajności. 

Od jakiegoś czasu zarówno w telewizji czy mediach społecznościowych eksperci alarmują, by  czytać etykiety na opakowaniach produktów. Ciągle słyszymy, jakie trzeba jeść mięso, jakie jajka oraz które warzywa i owoce mają najmniej czy najwięcej pestycydów. Dbałość o pochodzenie i jakość produktów, które spożywamy jest oczywiście bardzo ważna, jednak gdy przybiera obsesyjną formę, mówimy o zjawisku ortoreksji. To schorzenie o podłożu psychicznym, podobnie jak anoreksja. Tyle że w przypadku ortoreksji nie jest to obsesja na punkcie szczupłej sylwetki i stopniowe przestawanie przyjmowania jedzenia, a obsesyjne dbanie o nawyki żywieniowe.

42589.jpg
Fot. Freepic
Wypłacono 5 mln zł odszkodowań za powikłania po szczepieniach Rumianek może poważnie zaszkodzić. Unikaj go, jeśli bierzesz te leki

Jak zachowuje się ortorektyk lub ortorektyczka?

Ortorektyk lub ortorektyczka początkowo zmienia nawyki żywieniowe, poprawiając popełniane dotychczas błędy, a potem sukcesywnie zaczyna eliminować z diety wszystkie produkty uchodzące za niezdrowe, m.in. smażone mięso, słone przekąski czy słodycze. Zaczyna też czytać wszystkie etykiety, zwraca uwagę na wyższą jakość jedzenia, rzadko kupuje w zwykłych sklepach i zaczyna robić zakupy w tych ekologicznych. Na tym etapie tego typu zachowania uchodzą za prawidłowe, i związane są z wysoką świadomością konsumencką, ale też chęcią dbania o zdrowie i dobre nawyki.

Z czasem przestaje być to niewinne. Osoba z ortoreksją usuwa z jadłospisu całe grupy pokarmów, a argumenty, które stosuje w rozmowie z innymi, przestają być klarowane. Później spożywa już bardzo niewielkie ilości jedzenia, co prowadzi do ograniczenia dostarczanej energii, ale również wystąpienia całej gamy niedoborów pokarmowych. To z kolei prowadzi do wielu chorób, groźnych dla zdrowia i życia. Jak wiadomo w anoreksji, chora osoba nigdy nie jest wystarczająco szczupła i dąży do nierealnej perfekcji. Z kolei w ortoreksji dieta i jedzenie nigdy nie są wystarczająco dobre dla zdrowia i ciągle trzeba coś w niej ulepszać, co prowadzi do błędnego koła.

Jak leczyć ortoreksję?

W konsekwencji eliminacji bardzo wielu produktów, osoby chore na ortoreksję, zapadają na wiele chorób, których główną przyczyną są następstwa nieprawidłowego odżywiania, ale też licznych niedoborów pokarmowych. Chore osoby skarżą się na bóle i zawroty głowy, ale też nudności, przewlekłe zmęczenie, wyższą podatność na infekcje.

Jako leczenie ortoreksji, rekomenduje się wdrożenie diety, która będzie racjonalna i opracowana przez dietetyka. Taka dieta będzie miała za zadanie wyrównanie niedoborów pokarmowych. Ważne jest też, by uzyskać odpowiednie wsparcie terapeuty lub psychologa, a nawet też psychiatry. Ważną rolą w leczeniu ortoreksji jest również wsparcie bliskich.

Czytaj też:

Niedobór tej witaminy niszczy kości i zaburza krzepliwość krwi. Jest potrzebna dorosłym i dzieciom

Jelita nie znoszą nadmiaru tych dwóch składników! Koniecznie ogranicz ich spożycie

Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy
 

Polecane