Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Znany siatkarz miał zawał serca. Powiedział, jakie były pierwsze objawy
Daria  Siemion
Daria Siemion 18.04.2024 12:34

Znany siatkarz miał zawał serca. Powiedział, jakie były pierwsze objawy

Siatkarze, obok mężczyzna trzyma się za serce
Fot. Canva / Getty Images

Tande Ramos to były reprezentant Brazylii w siatkówce. Sportowiec kilka dni temu przeszedł zawał serca. Obecnie przebywa w szpitalu w Rio de Janeiro, skąd podzielił się pouczającym nagraniem. Siatkarz opowiedział w nim o pierwszych objawach zawału.

Zawał serca polega na niedokrwieniu serca, które skutkuje jego uszkodzeniami i martwicą. Bardzo często jest konsekwencją miażdżycy. Do zawału może przyczyniać się również stres. Istotne jest to, aby nie ignorować jego pierwszych objawów i dbać o swoje zdrowie najlepiej, jak to tylko możliwe – o to zaapelował Tande Ramos w swoim nagraniu.

Tande Ramos – zawał serca w wieku 54 lat

– W ostatni piątek miałem zawał serca. Uwierzycie? 54 lata, sportowiec... – zaczyna Ramos, były reprezentant reprezentacji Brazylii, mistrz olimpijski z Barcelony w 1992 roku, obecnie przedsiębiorca i komentator.

– Zacząłem trochę zaniedbywać swoje zdrowie – zdradza. – Przez ostatnie cztery lata nie dbałem o siebie. Miałem w 98 proc. zablokowaną jedną żyłę, chodzi o główną żyłę w sercu, a także dwie inne - w 78 proc. i 73 proc.

Siatkarz apeluje do swoich fanów, aby zwracali uwagę na pierwsze objawy zawału i chorób serca. – Co jakiś czas mój organizm dawał mi kilka znaków, takich jak m.in. duszności, kołatanie serca, uniesienie szczęki czy ból ucha – mówi. 

54-letni Tande Ramos dochodzi do siebie w szpitalu. – Zawsze dbajcie o siebie. Ojciec Niebieski dał mi szansę – taki słowami kończy swoje nagranie zamieszczone na Instastories. Ramos leży na nim w łóżku, podpięty do aparatury.

siatkarz.png
Tande Ramos – legenda brazylijskiej siatkówki Fot. Instagram / @tanderamos
Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie

Objawy nadchodzącego zawału. Po tym go poznasz

Zawał serca ma charakterystyczne objawy, które stosunkowo łatwo rozpoznać, jednak ostateczną diagnozę musi postawić lekarz. Niezbędne do tego są badania laboratoryjne krwi i EKG serca.

Objawy zawału serca:

  • ból i ucisk w klatce piersiowej,
  • pieczenie za mostkiem,
  • trudności z oddychaniem,
  • zimne poty,
  • bladość skóry,
  • lęk,
  • kołatanie serca,
  • nudności i wymioty,
  • wzrost temperatury ciała.

Co zrobić, gdy ktoś ma zawał? Pierwsza pomoc

Jeżeli zauważysz u kogoś pierwsze objawy zawału, upewnij się, że nie zagraża tobie żadne niebezpieczeństwo, następnie zadzwoń na 112 i wezwij pomoc. Podaj dyspozytorowi informacje dotyczące miejsca zdarzenia i stanu chorego.


Nie kładź poszkodowanego i nie podnoś mu nóg do góry. Zamiast tego ułóż go w pozycji półsiedzącej, jakby siedział na krześle ze stabilnym oparciem. Nie podawaj mu niczego do jedzenia, nie proponuj wody. Jedyne, co możesz podać choremu to aspiryna – lek, który zmniejszy ryzyko uszkodzeń serca.


Zostań z chorym aż do przyjazdu karetki. Poszkodowany może mieć atak paniki, dlatego wesprzyj go mentalnie – zapytaj go, jak się nazywa, powiedz, że pomoc jest już w drodze i nic mu nie grozi. Jeżeli dojdzie do zatrzymania oddechu, wykonaj reanimację.

Zobacz też:

Ryzyko zawału mniejsze o 30 proc., a to nie wszystko. Zdrowotne plusy posiadania kota

Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników

Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!

Polecane