Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Sztuczna inteligencja w medycynie — co może zaoferować pacjentom?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.06.2023 11:22

Sztuczna inteligencja w medycynie — co może zaoferować pacjentom?

sztuczna inteligencja
canva

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na nasze życie to w ostatnim czasie gorący temat. Dyskutują o niej specjaliści niemal z każdej branży, również lekarze. Jednak AI w procesie leczenia stosowana jest już od dawna.  Na czym polega zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

Sztuczna inteligencja medycynie znana jest od dawna

„Każdy teraz pyta o AI jak to wpłynie na nasze życie i co zmieni, ale szczególnie w branżach High Tech, nie jest to taka nowość jak się niektórym wydaje. Np. algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji były wykorzystywane do analizy danych już dużo wcześniej i jest to powszechna praktyka. Po prostu teraz dostęp do narzędzi wykorzystujących AI stał się powszechny”. - powiedział Maciej Pleskot, Kierownik Projektów w Healthnomic S.A

Sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie m.in. w tych dziedzinach medycyny:

  • radiologia

W medycynie specjalistycznej sztucznej inteligencji używa się głównie do analizy obrazu – to proces szczególnie ważny w radiologii. Z roku na rok zwiększa się liczba obrazów wymagających opisu, co jednocześnie stawia jeszcze wyższe wymagania specjalistom. Dlatego wraz z rozwojem technologii zaczęto więc używać AI w celu wspomagania obrazowej diagnostyki. Okazało się jednak, że systemy te są nieprecyzyjne i wymagają weryfikacji radiologa. Zaczęto również korzystać z rozwiązań opartych na głębokim uczeniu, by wspomagać komputerowe wykrywanie guzków w płucach w tomografii komputerowej.

  • patomorfologia

Sztuczna inteligencja wspiera diagnostykę patologiczną – narzędzie oferowane przez AI to m.in. cyfrowe mikroskopy i skanery. Znalazła zastosowanie także w diagnostyce raka piersi i do rozpoznawania krwawień z przewodu pokarmowego. AI wspomaga także wykrywanie regionów błony śluzowej, w których pojawia się stan zapalny, a niekiedy umożliwia zdiagnozowanie niektórych rodzajów zapaleń przewodu pokarmowego.

  • okulistyka

Dzięki sztucznej inteligencji powstały systemy służące do analizy obrazu, z których można korzystać podczas klasyfikacji chorób oczu. AI usprawniło diagnostykę np. retinopatii cukrzycowej – a w tym przypadku wczesne wykrywanie zmian chorobowych jest szczególnie ważne. Do wykrywania retinopatii cukrzycowej wykorzystuje się technologię głębokiego uczenia.

  • gastroenterologia

W gastroenterologii sztuczna inteligencja służy np. do wykrywania i monitorowani polipów okrężnicy w zapobieganiu rozwojowi raka jelita grubego. Z kolei w kolonoskopii umożliwia rozpoznanie polipów nowotworowych, które wymagają resekcji i tych, które jej nie potrzebują. AI pomaga też rozpoznawać krwawienia z przewodu pokarmowego.

To tylko kilka przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie specjalistycznej. Z oferowanych przez nią rozwiązań korzystają również kardiolodzy i dermatolodzy.

Projekt bez nazwy - 2023-06-07T062507.066.png

Telemedycyna – w czym może nam pomóc? Nie każdy wie, jak z niej korzystać EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?

AI budzi obawy

„Poszczególne algorytmy mogą również filtrować dane i ułatwiać analizę lekarzom czy też technikom. Trzeba jednak pamiętać, że każda analiza obarczona jest błędem, ten błąd będzie tym mniejszy im większa będzie baza danych na podstawie, której przeprowadzona jest analiza”. - powiedział Maciej Pleskot, Kierownik Projektów w Healthnomic S.A

Sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Eksperci twierdzą, że używanie AI jest ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia błędu i tym samym wyrządzenia krzywdy pacjentowi. Używanie rozwiązań oferowanych przez AI pozostawia wiele wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa danych. Stracić może również personel medyczny – z powodu sztucznej inteligencji pewne usługi być może nie będą już potrzebne, co oznaczać będzie wzrost bezrobocia w tej grupie specjalistów. 

„Nie wolno również zapominać o tym, że AI będzie stopniowo zastępowało niektóre zawody. Z jednej strony widzę zagrożenia dla rynku pracy, ale z drugiej strony liczę na to, że ilość ludzkich błędów zostanie ograniczona, a pewne usługi, które na dziś są realizowane przez ludzi, zostaną wykonane szybciej i lepiej przez AI”. - powiedział Maciej Pleskot, Kierownik Projektów w Healthnomic S.A

Sztuczna inteligencja w niewłaściwych rękach może zaszkodzić

Dzięki systemom oferowanym przez sztuczną inteligencję wiele osób bez wiedzy medycznej i uprawień zacznie samodzielnie diagnozować choroby. AI stopniowo będzie też zastępowała pewne zawody. Niektórzy eksperci widzą tego zalety argumentując, że dzięki sztucznej inteligencji wiele zabiegów i usług będzie można wykonać szybciej.

„Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia odnośnie wykorzystania AI, to na dziś mam trochę obaw odnośnie wykorzystania tych systemów w ochronie zdrowia przez domorosłych specjalistów albo po prostu ludzi, którzy nie chcą iść do lekarza. Niektórzy mogą starać się wykorzystać te systemy do diagnozowania własnych problemów zdrowotnych, co na tym etapie może doprowadzić do bardzo wielu problemów”. - powiedział Maciej Pleskot,Kierownik Projektów w Healthnomic S.A .