Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Szykuje się przełom w stomatologii. Pierwsi pacjenci dostaną lek na odrastanie zębów
Fot. Shutterstock/Creative Cat Studio

Szykuje się przełom w stomatologii. Pierwsi pacjenci dostaną lek na odrastanie zębów

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

" Dbaj o zęby, bo trzecie ci nie wyrosną" – znasz to powiedzenie? Okazuje się, że niedługo straci cały swój sens. Naukowcy opracowali lek, dzięki któremu będą odrastać nam utracone zęby. Pierwsi pacjenci dostaną go jeszcze latem.

Terapia znajduje się wciąż w fazie testów, ale jej twórca twierdzi, że są duże szanse, że stanie się dostępna do leczenia wszystkich form bezzębia w ciągu dekady.

Będzie lek na odrastanie zębów

Lada chwila rozpoczną się ostateczne testy innowacyjnego leku na odrastanie zębów. Już we wrześniu pierwsi pacjenci rozpoczną terapię. To prawdziwy przełom w medycynie. Nie tylko ładne białe zęby , ale po prostu pełne i zdrowe uzębienie są zarówno kwestią estetyki, jak również komfortu człowieka. Braki zębów mogą prowadzić do licznych problemów z jedzeniem, ale także odbijać się na naszej psychice i pewności siebie.

Dobrze zdawał sobie z tego sprawę Japoński naukowiec, dr Katsu Takahashi, ordynator Oddziału Stomatologii i Chirurgii Jamy Ustnej w Szpitalu Instytutu Badań Medycznych w Kitano. Od lat prowadził ze swoim zespołem badania nad lekiem, który umożliwiałby ludziom odrastanie zębów i wiosną ogłosił sukces.

Fot. Pixabay/Wetmount
Te pieniądze można dostawać przed emeryturą. Nawet 1700 zł złotych miesięcznie
Masowe zatrucie w nadmorskiej Pogorzelicy. Zmarł pracownik ośrodka wypoczynkowego

Pierwsi pacjenci zaczną leczenie już we wrześniu

Lek na odrastanie zębów pozytywnie wypadł w testach na zwierzętach. W 2018 r. podano go myszom oraz fretkom wraz z zawiązkiem wyhodowanego zęba i odrosły im utracone zęby, zarówno mleczne, jak i stałe. Teraz czas na ludzi. Pierwsza grupa badawcza, składająca się z 30 mężczyzn w wieku 30-64 lata, którzy stracili co najmniej jeden ząb trzonowy, rozpocznie leczenie jeszcze w tym roku, prawdopodobnie we wrześniu.

Naukowcy chcą także podać lek dzieciom w wieku 2-6 lat, u których występuje anodoncja, czyli całkowity lub częściowy brak zawiązków zębów. W tak młodych organizmach istnieje silny potencjał do wzrostu i rozwoju, a to może okazać się bardzo ważne w tej procedurze.

Lek na odrastanie zębów – jak to ma działać?

Lek opracowano w wyniku wieloletnich badań nad przeciwciałem USAG-1, które hamuje wzrost zębów u fretek i myszy. W 2021 r. naukowcy z Japonii odkryli przeciwciało monoklonalne, które zakłóca interakcję między USAG-1 a białkiem morfogenetycznym kości (BMP). To zjawisk stało się podstawą do stworzenia leku, który w przyszłości mogliby przyjmować ludzie.

Jeśli badania potwierdzą skuteczność nowego leku, może on być dostępny na rynku od 2030 r. Ciekawe, jak nowa terapia zrewolucjonizuje stomatologię. Czy nowy lek sprawi, że ludzie przestaną dbać o zęby, bo w razie czego zawsze będą mogli wyhodować sobie nowy garnitur? Kwestia jest złożona, a składa się na nią zarówno cena leku, która z pewnością będzie bardzo wysoka, jak i jego potencjalne skutki uboczne. To jednak jeszcze pieśń przyszłości.

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Po tym poznasz, że masz insulinooporność. Zdradzi ją jeden objaw

Lepiej myć włosy rano czy wieczorem? Wiele osób popełnia ten błąd

Nie żyje Grzegorz Bloch, stylista gwiazd: "Jesteś przykładem, że nie warto żyć w stresie"
Darmowa komunikacja miejska dla emerytów i rencistów. Musisz spełnić jeden warunek
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja