Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Darmowa komunikacja miejska dla emerytów i rencistów. Musisz spełnić jeden warunek
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.06.2024 11:16

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów i rencistów. Musisz spełnić jeden warunek

Darmowa komunikacja miejska
Fot. Freepic

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów oczywiście funkcjonuje, lecz nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Aby jeździć autobusami i tramwajami za darmo, trzeba spełnić jeden konkretny warunek. 

Warto też podkreślić, że darmowa komunikacja miejska to nie jedyny przywilej dostępny dla seniorów. Istnieją też inne możliwości podróżowania taniej. O co chodzi?

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów. Jak z niej korzystać?

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów jak najbardziej jest dostępna, pod jednym warunkiem. Mowa w tym przypadku o odpowiednim wieku. W większości miast w Polsce granicą jest 70 lat. Ten wiek jest kluczowy do bezpłatnych przejazdów zarówno autobusami czy tramwajami.

Warto też dodać, że poza darmowymi przejazdami komunikacją miejską emeryci mogą też korzystać z ulg cenowych, które przyznawane są zwykle przed osiągnięciem 70. roku życia. Jednak warunki oraz zakres tych ulg mogą się różnić w zależności od miasta. W związku z czym warto sprawdzić oficjalne strony urzędów lub też miejskich spółek przewozowych w swoim regionie.

Seniorzy mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej
Fot. Freepic
Będzie dodatkowy 1000 zł do pensji. Rząd zadecydował, pierwsze automatyczne wypłaty w lipcu Po tym poznasz, że możesz mieć tasiemca. Zdradzi go jeden objaw na skórze

Dostępna 50-procentowa zniżka

W Szczecinie kobiety, które skończyły 55 lat oraz mężczyźni w wieku 60 lat, mogą korzystać z 50-procentowej zniżki na komunikację miejską. Z kolei w Warszawie osoby, które osiągnęły 65. rok życia, mogą wykupić specjalny roczny “bilet seniora”, który kosztuje 50 zł.

W momencie skontrolowania biletów podczas darmowej podróży, seniorzy spełniający ten wymóg wiekowy, mogą udowodnić swoje prawo do bezpłatnych przejazdów przez legitymację emeryta lub też przedstawiając swój dowód tożsamości.

W niektórych miastach nie trzeba mieć 70 lat, by jeździć darmową komunikacją miejską

Warto też podkreślić, że w niektórych miastach nie trzeba mieć 70 lat, by jeździć darmową komunikacją miejską. We Wrocławiu, Lublinie czy Bydgoszczy granica wieku uprawniająca do darmowej komunikacji miejskiej wynosi 65 lat. Oznacza to, że mężczyźni osiągający ten wiek, mają jednocześnie dostęp nie tylko do emerytury, ale również do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Z kolei dla kobiet, których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat, dostępna jest możliwość ubiegania się o 50-procentową zniżkę na przejazdy komunikacją miejską. Jest to krok w kierunku podróżowania na tańszych biletach, aż do momentu osiągnięcia wieku uprawniającego do całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Czytaj też:

Dodatek do emerytury od ZUS. 324 zł dla seniorów bez składania wniosków

Seniorzy otrzymają dodatkowe 500 zł. Ta decyzja jest już pewna

Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Jak uzyskać wyższe świadczenie?