Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji
Nawet 10 milionów Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje za granicę. Najpopularniejsze kierunki turystyczne wśród naszych rodaków to Chorwacja i Grecja, ale wielu z nich spędzi wakacje nieco dalej: w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Niestety higiena w tamtejszych krajach nie zawsze jest na wysokim poziomie, co sprawia, że łatwo z nich przywieźć “chorobę brudnych rąk”.
"Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą, pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne. Mieszkańcy krajów biednych, gdzie występuje WZW A, zarażają się wirusem najczęściej we wczesnym dzieciństwie, kiedy objawy są łagodne. Natomiast podróżujący przebywający w tym środowisku, jeżeli zachorują jako dorośli, przechodzą tą chorobę o wiele ciężej"
– przestrzega Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Bytomiu.
WZW A – czym jest, jakie są objawy choroby?
Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane jest inaczej "chorobą brudnych rąk" . Wynika to z tego, że odpowiadający za nią wirus HAV występuje w kale osób zakażonych, a do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, czyli poprzez spożycie zakażonej żywności. Wystarczy, że pracownik restauracji nie umyje wcześniej rąk... Co ważne, wirus znajduje się również w wodzie, która miała wcześniej kontakt ze stolcem osoby chorej.
"Drogi zakażenia to droga pokarmowa poprzez zakażone przez kał chorego środki spożywcze (np. nie umyte owoce) i woda oraz rzadziej kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce). Do zakażenia może dochodzić równie ż drogą kontaktów seksualnych z osoba zakażoną lub chorą" – informuje bytomski sanepid.
Objawy WZW A:
- gorączka,
- brak apetytu,
- nudności,
- żółtaczka ,
- podwyższenie enzymów wątrobowych,
- wymioty.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A – profilaktyka
"Choroba występuje na całym świecie, szczególnie w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Dlatego ważne jest unikanie ryzykownych zachowań także w czasie pobytu za granicą. Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu żywności" – czytamy w komunikacie sanepidu w Bytomiu.
Urzędnicy dodają, że kolejną metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu A są szczepienia ochronne , które zaleca się osobom podróżującym do miejsc niehigienicznych i takich, w których panuje epidemia WZW A.
Profilaktyka WZW A na wakacjach:
- często myj ręce,
- unikaj korzystania z usług fryzjerskich, medycznych, kosmetycznych itp.,
- nie korzystaj z przedmiotów, na których może znajdować się krew,
- myj owoce i warzywa przed spożyciem,
- nie jedz surowego mięsa,
- unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych.
Zobacz też:
Te witaminy szkodzą naszej wątrobie. Sprawdź, czy masz je w swojej apteczce
To najzdrowsza zupa dla wątroby. Nasze babcie gotowały ją co niedzielę
Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać