Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać
Daria  Siemion
Daria Siemion 26.04.2024 09:48

Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać

Kobieta trzyma się za brzuch, boli ją wątroba
Fot. Freepik

Jedno piwo dziennie wieczorem do serialu, a może w weekend ćwiartka wódki? Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Każda pita w miarę regularnie może uszkodzić wątrobę. Jak to rozpoznać?

Alkohol to trucizna, która może powodować marskość wątroby, zapalenie wątroby, jej stłuszczenie i zgon. Początkowo alkoholowe choroby wątroby mogą nie dawać żadnych objawów. Są jednak pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zaprzestać picia.

Ból w prawej górnej części brzucha

Jak boli wątroba? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. U jednych osób ból ma charakter uciskowy, u innych kłujący, czasem towarzyszą mu skurcze. Pacjent może mieć wrażenie nabrzmiewania i rozpierania. Taki ból może występować stale lub po wypiciu alkoholu, wskazując na uszkodzenie narządu.

Utrata łaknienia

Jeśli pacjent zawsze chętnie jadł, a nagle stracił apetyt, może to oznaczać, że szwankuje mu wątroba. Organ ten odgrywa istotną rolę w procesie trawienia, a jego uszkodzenia  mogą spowodować nieprzyjemne objawy: mdłości, wymioty, utratę łaknienia. W niektórych przypadkach może dojść do niedożywienia.

Kobieta odmawia jedzenia brokuła
Za brak apetytu może odpowiadać alkoholowa choroba wątroby Fot. Freepik
Alkohol na imprezie. Psycholog o tym, dlaczego pijemy i czy można bawić się dobrze bez kieliszka To NIE alkohol zabił Kotulankę. Jest diagnoza lekarzy i prawdziwa przyczyna

Zanik mięśni

Zanik mięśni jest następstwem spadku produkcji białka. Stan ten fachowo nazywa się miopatią alkoholową. Może mieć on postać ostrą, w której występują głównie skurcze kończyn oraz przewlekłą przebiegającą z zanikiem mięśni (najczęściej ud i ramion). U chorych niekiedy pojawia się obrzęk.

Gorączka

Pacjent ma gorączkę, ale nie jest chory? To może być uszkodzenie wątroby. W przebiegu ostrego zapalenia mogą wystąpić objawy grypopodobne: pogorszenie samopoczucia, ból mięśni, ból stawów, wysoka gorączka. Zaniepokoić powinno to, jeśli "infekcje" pojawiają się zbyt często lub trwają zbyt długo.

Zaburzenia psychiczne

Encefalopatia wątrobowa to zespół p objawów neuropsychiatrycznych spowodowanych poważną chorobą wątroby, np. marskością. Typowe objawy schorzenia to dezorientacja, problemy z pamięcią, logicznym myśleniem, nagłe zmiany nastroju, drżenie rąk i zaburzenia snu, przede wszystkim bezsenność

Przyczyną 37 proc. zgonów z powodu chorób wątroby jest nadmierne spożycie alkoholu.

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi są częstym problemem u chorych na marskość wątroby. Ich przyczyną jest zmniejszenie wątrobowej syntezy czynników krzepnięcia i niedobory płytek krwi. Schorzenie objawia się obfitymi miesiączkami, problemami z gojeniem ran, skłonnością do siniaków. Wymaga pilnej interwencji lekarza.

80 g etanolu dziennie (butelka wina lub cztery piwa) znacząco zwiększa ryzyko chorób wątroby.

Żylaki przełyku

Co ma wątroba do przełyku? Okazuje się, że bardzo wiele. Kiedy narząd wysiada, w przełyku tworzą się żylaki będące wtórnym objawem nadciśnienia w żyle wrotnej. Do tego rodzaju nadciśnienia dochodzi, kiedy krew żylna z dolnych części ciała nie może swobodnie przepływać przez wątrobę.

Wodobrzusze

Kiedy wątroba wysiada, może powiększyć się obwód brzucha. Wyglądem brzuch zaczyna przypominać napompowany balon – wszystko przez wyciek płynu do jamy otrzewnej. Najczęstszym objawem wodobrzusza jest marskość wątroby, ale objaw ten może wskazywać również na nowotwory.

Żółtaczka

Żółtaczka jest jednym z najbardziej charakterystycznych i widocznych objawów uszkodzeń wątroby. Objawia się przez zażółcenie skóry, błon śluzowych i białek oczu. Może przy tym występować ciemne zabarwienie moczu oraz stolca. Niekiedy dolegliwościom towarzyszy świąd. Stan ten wymaga pilnego leczenia.

Zobacz też:

"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno

To najczęstszy objaw zwiastujący zawał serca. Nie można go lekceważyć

11-latka narzekała na ból brzucha. „Jej wątroba była dosłownie wypchana wieloma guzami"

Polecane