Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te witaminy szkodzą naszej wątrobie. Sprawdź, czy masz je w swojej apteczce
Marta Uler
Marta Uler 17.06.2024 07:17

Te witaminy szkodzą naszej wątrobie. Sprawdź, czy masz je w swojej apteczce

Te suplementy szkodzą wątrobie
Fot. Canva

Wiemy, jak ważne i potrzebne naszemu organizmowi są witaminy. Często, by poprawić sobie odporność, stan skóry, czy włosów, przyjmujemy przeróżne preparaty witaminowe, a czasem nawet kilka różnych. Np. rano coś na dobre samopoczucie, wieczorem – na sprawne stawy. 

Niechcący możemy doprowadzić do sytuacji, w której ilość zażywanych przez nas substancji zacznie się kumulować. Tak jest np. z witaminą A, obecną w wielu preparatach witaminowych. Wiesz, że zbyt duża jej ilość może zniszczyć wątrobę?

Witaminy są ważne dla zdrowia

Jeśli, bez konsultacji z lekarzem, na własną rękę, postanawiamy podreperować nieco swoje zdrowie, możemy niestety odnieść efekt odwrotny do zamierzonego. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których jest tak łatwy i szeroki dostęp do przeróżnych leków i suplementów. Co gorsza, same aż rzucają nam się w oczy, choćby za pomocą reklam, zapowiadając cudowną poprawę zdrowia. 

Kupujemy te suplementy, bo mamy nadzieję, że nam pomogą. Na sen, ciśnienie, menopauzę, wypadające włosy, lepsze trawienie, itp. Sami je sobie ordynujemy, ale z drugiej strony, rzeczywistość jest taka, że dostęp do lekarzy nie jest ani szybki, ani łatwy. Czasem czujemy, że nie mamy wyjścia.

Jednak przyjmowanie kilku różnych suplementów diety może spowodować, że niektórych składników, np. witamin, przyjmujemy w efekcie zbyt dużo. A witaminy, w zbyt dużych dawkach są toksyczne. Mogą np. doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Polecamy: "Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno

Witaminy szkodliwe dla wątroby – witamina A

Przedawkowanie witaminy A może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby. Objawić się to może:

 • nudnościami i wymioty, bólami brzucha,
 • utratą apetytu, 
 • zawrotami głowy, 
 • sennością, 
 • drażliwością, 
 • łuszczeniem się skóry, wysypkami.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A u kobiet wynosi 700 mcg, a u mężczyzn – 900 mcg. Sprawdź, jaka jest jej zawartość we wszystkich preparatach, które przyjmujesz. Weź też pod uwagę, że występuje ona także w różnych produktach spożywczych, w wielu warzywach, jajach, itp. 

Witaminy szkodliwe dla wątroby – witamina D

Choć ogólnie witamina D uważana jest za niezbędną w kontekście prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i w naszej szerokości geograficznej wszyscy powinni ją suplementować, to istotne są tu właściwe dawki. Witaminę D można niestety przedawkować. Prowadzić to może do nadmiernego uwalniania wapnia z kości i odkładania go właśnie w wątrobie. Objawy takiego stanu to:

 • zapalenie skóry,
 • biegunki, zaparcia, nudności, wymioty,
 • brak apetytu,
 • metaliczny posmak w ustach,
 • nadpobudliwość, rozdrażnienie.

Za bezpieczną dzienną dawkę uznaje się 2000-4000 IU.

Witaminy szkodliwe dla wątroby – witamina K

Również witaminę K można przedawkować i nie pozostanie to bez wpływu na naszą wątrobę. Działa ona często w duecie z witaminą D, wspólnie wpływają na syntezę osteokalcyny, która determinuje procesy kościotwórcze. Witamina K bierze także udział w tworzeniu czynnika krzepnięcia krwi znajdującego się w osoczu, czyli protrombiny.

Skutkiem nadmiaru witaminy K w organizmie może być upośledzenie funkcjonowanie wątroby i układu krwionośnego, w tym przede wszystkim serca, i może prowadzić do hemolizy krwi. U noworodków z tego powodu może dojść do anemii hemolitycznej, żółtaczki lub hiperbilirubinemii. Nadmiar witaminy K objawia się wzmożoną potliwością i bólami wątroby. 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K dla populacji Polski opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia to u mężczyzn na 65 µg i u kobiet na 55 µg na dobę. Sprawdź, ile łącznie przyjmujesz tej witaminy w swoich suplementach.

Czytaj też: 

To przełomowa operacja. Kobiecie przeszczepiono nerkę i grasicę od świni

Krew w moczu - przyczyny, powikłania, możliwości leczenia

Zatrucia talem - co należy o nim wiedzieć?