Pacjenci.pl Choroby Tak boli chora wątroba. Po tym poznasz, że narząd wysiada i błaga o pomoc
Fot. Canva / Getty Images

Tak boli chora wątroba. Po tym poznasz, że narząd wysiada i błaga o pomoc

31 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Kiedy wysiada, zaczyna się dramat. Niestety ból wątroby często bywa mylony z innymi dolegliwości, a kiedy diagnoza staje się faktem, na pomoc jest już za późno.

Z tego artykułu dowiesz się dlaczego nie da się żyć bez wątroby, gdzie boli wątroba, jaki to rodzaj bólu i jakie może oznaczać choroby. Wskażemy też badania wątroby, które w razie bólu warto wykonać.

Rola wątroby w organizmie

Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka. Jest ważną częścią układu pokarmowego. Odpowiada m.in. za produkcję, gromadzenie i uwalnianie glukozy . Jest też narządem regulującym ilość bilirubiny we krwi, a także “magazynem witamin”.

Dodatkowo wątroba umożliwia nam trawienie, przekształcając węglowodany i białka w tłuszcze. Kolejnym jej zadaniem jest wytwarzanie żółci . Oprócz tego pełni rolę odtruwającą – neutralizuje alkohol i inne toksyny.


Wątroba ma też ogromny wpływ na odporność . Jedną z najważniejszych jej funkcji jest fagocytoza, czyli pochłanianie rozpadających się fragmentów komórek, np. produktów stanów zapalnych, pasożytów czy grzybów.  Nie da się bez niej żyć.

"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno
Masz ciemne plamy na skórze? To być może plamy wątrobowe

Gdzie boli wątroba?

Wątroba znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej ,  dokladniej w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo przechodząc do lewej strony nadbrzusza. Jest to największy gruczoł w organizmie człowieka. U dorosłych mężczyzn wątroba może ważyć nawet 1700 g.

Ból wątroby lokalizuje się po prawej stronie brzucha, niewiele nad przeponą. Zdarza się, że promieniuje do środkowej części brzucha , przez co bywa mylony z bólem żołądka lub niestrawnością.

Ból wątroby
Wątroba boli z prawej górnej strony brzucha Fot. Freepik

Jak boli wątroba?

Wątroba nie jest unerwiona, więc w zasadzie nie ma mowy o "bólu wątroby" – to tylko skrót myślowy, ponieważ wątroba chociaż sama nie boli, może powodować ból w sąsiednich tkankach.

Chora lub zmuszona do intensywnej pracy wątroba zaczyna nabrzmiewać od nadmiaru krwi i rozciągać unerwioną torebkę wątrobową, co powoduje jej podrażnienie. Może promieniować do lewej strony.

Kiedy wątrobie coś dolega, po prawej stronie ciała pojawia się ból , któremu mogą towarzyszyć inne objawy ze strony układu pokarmowego, np. uczucie pełności, zaparcia, nudności, wzdęcia czy biegunka.

Ból wątroby najczęściej ma charakter uciskowy . Chorzy niekiedy odczuwają kłucie lub skurcze. Częstym zjawiskiem jest uczucie "rozpierania od wewnątrz" . Jeśli ból nie ustępuje lub pojawia się często, warto skonsultować się z lekarzem.

Co może oznaczać ból wątroby? Jakie choroby?

Przyczyna bólu wątroby może być pozornie błaha. Może być nią przejedzenie, spożycie tłustego posiłku, nadmierne spożycie alkoholu lub zatrucie lekami. Czasami jednak dolegliwości bólowe ze strony wątroby mogą wskazywać na poważne choroby.

Ból wątroby – choroby:

W diagnostyce chorób wątroby pomóc mogą badania takie jak próby wątrobowe i USG wątroby. Przy podejrzeniu ciężkich chorób niekiedy dodatkowo robi się rezonans, tomografię lub biopsję.

Dobra wiadomość jest taka, że wątroba ma zdolności regeneracyjne i jeśli tylko zniszczenia nie są zbyt rozległe, może się odnowić. Nie da się jednak bez niej żyć, więc dbajmy o nią, a w razie bólu zasięgnijmy porady lekarza.

Zobacz też:

Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze

Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać

Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza

Czy picie wody po ogórkach naprawdę jest takie zdrowe? Odpowiada dietetyk
Gimnastyczka olimpijska zmaga się z nieuleczalną chorobą. Mimo to wystąpi na igrzyskach w Paryżu
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko