Pacjenci.pl Choroby Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj
Fot. Shutterstock / PawelKacperek

Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj

28 sierpnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się często bez wyraźnych objawów, a gdy te się pojawią, choroba jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Zmiana koloru moczu jest często jednym z wczesnych objawów choroby, który wielu chorych ignoruje. Dowiedz się, jak wygląda mocz w przebiegu raka trzustki i poznaj inne objawy choroby.

Rak trzustki – "cichy zabójca" Polaków

Rak trzustki , nazywany często "cichym zabójcą" zajmuje w Polsce 9. miejsce pod względem częstotliwości występowania nowotworów złośliwych u mężczyzn oraz 10. u kobiet. Lekarze rocznie diagnozuję prawie 4000 nowych przypadków, a liczba ta wciąż wzrasta. Niestety, śmiertelność związana z rakiem trzustki jest bardzo wysoka – tylko 5 proc. chorych przeżywa 5 lat od chwili postawienia diagnozy.

Wysoka śmiertelność związana z rakiem trzustki wynika przede wszystkim z tego, że jego objawy są niespecyficzne i mogą być ignorowane lub przypisane innym, mniej groźnym schorzeniom. Zdarza się, że dopiero obecność przerzutów i postępujące wyniszczenie, skłania pacjentów do wizyty u lekarza. Niestety, w momencie postawienia diagnozy, rak trzustki często jest już nieoperacyjny, a przerzuty pogarszają rokowania.

Trzustka
Trzustka znajduje się w centralnej części jamy brzusznej Fot. Canva / Getty Images
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Co mówią chorzy przed śmiercią? Onkolog wskazał cztery zdania

Zmiany w zabarwieniu moczu a rak trzustki

Prawidłowy mocz jest klarowny, słomkowo-żółty, powinien mieć lekki zapach amoniaku. Idealna barwa mieści się w przedziale od przezroczystej do ciemnożółtej . Kolor moczu zależy od tego, kiedy ostatnio został oddany – rano może być ciemniejszy, wieczorem jaśniejszy, a także od przyjmowanych leków i diety. Jeśli jednak jest ciemny i nie zmienia się w ciągu dnia, może stać za tym poważna choroba.

Jednym z pierwszych objawów raka trzustk i jest zmiana koloru moczu . Zmiana ta związana jest z podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi, co prowadzi do pojawienia się żółtaczki . Bilirubina, która jest produktem rozpadu hemoglobiny, odkłada się w organizmie, powodując zażółcenie skóry i gałek ocznych oraz ciemnienie moczu . Początkowo mocz przybiera ciemniejszy odcień żółci, ale w miarę postępu choroby może stać się brązowy.

"Niedrożność przewodu trzustkowego wspólnego u pacjentów z rakiem trzustki wpływa na ciemne zabarwienie moczu oraz stolec o jasnej barwie (przypominającej kolor gliny)" – czytamy w opracowaniu "Wiedza społeczeństwa na temat raka trzustki" udostępnionym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Mocz rak trzustki
Mocz przy raku trzustki może stać się ciemniejszy Fot. grupmed.com

Inne objawy raka trzustki:

⦁ osłabienie organizmu,
⦁ szybkie uczucie sytości,
⦁ spadek masy ciała,
⦁ ból w jamie brzusznej,
⦁ ból promieniujący do pleców lub łopatki,
⦁ świeżo wykryta cukrzyca ,
⦁ świeżo wykryte zakrzepowe zapalenie żył,
⦁ żółtaczka,
⦁ odbarwione stolce i ciemny mocz,
⦁ świąd skóry,
⦁ nudności i wymioty.

Podstawą w diagnostyce raka trzustki są badania obrazowe, takie USG jamy brzusznej, które mogą wykazać obecność guza i poszerzenie dróg żółciowych. Pomocna może być również tomografia komputerowa, uważana za "złoty standard” w diagnostyce raka trzustki. Dodatkowo, rezonans magnetyczny oraz biopsja histopatologiczna są niezbędne do ostatecznego potwierdzenia diagnozy.

Pamiętaj: jeśli zauważysz u siebie ciemne zabarwienie moczu, szczególnie w połączeniu z innymi objawami raka trzustki, nie ignoruj tego. Wczesna diagnoza może być kluczem do skutecznego leczenia, a nawet uratowania życia. Zwracaj więc uwagę na niepokojące sygnały i regularnie się badaj – to jedyna droga, aby nie wykryć raka trzustki zbyt późno.

źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, "Wiedza społeczna na temat raka trzustki", Mgr Karolina Grabowska, Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak, Dr hab. n. o zdr. Jolanta Lewko, 2024 r.

Zobacz też:

Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap

Czym się różni insulinooporność od cukrzycy? Jedno prowadzi do drugiego

Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów
Pierwsze oznaki choroby serca zauważysz w toalecie. „To często pomijany problem”
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko