Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tak zmniejszysz ryzyko rozwoju raka. Naukowcy mają dowody, że metoda działa
Fot. Jacob Lund/Shutterstock

Tak zmniejszysz ryzyko rozwoju raka. Naukowcy mają dowody, że metoda działa

13 stycznia 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Rak jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów na całym świecie. Każdego roku nowotwór diagnozuje się u niemal 3 mln mieszkańców Europy. Według danych Komisji Europejskiej wykorzystanie dostępnej obecnie wiedzy pozwoliłoby zapobiec chorobom nowotworowym w ok. 40% przypadków. Co możemy zrobić we własnym zakresie?

Nowotwory stanowią olbrzymie wyzwanie dla współczesnego świata, a naukowcy szukają sposobów na pokonanie raka. Oprócz prób opracowania skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia starają się wskazać strategie zabezpieczające przed zachorowaniem oraz nawrotami choroby.

Profilaktyka nowotworów na co dzień

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na zdrowie ma styl życia. W profilaktyce nowotworowej szczególnie ważna jest odpowiednia dieta oraz unikanie używek , przede wszystkim tytoniu i alkoholu. Używanie kremów z filtrem pomaga nam chronić się przed nowotworami skóry, a dostępne od niedawna szczepionki przeciw HPV zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory związane z zakażeniem tym wirusem. Nieocenioną rolę w walce z nowotworami odgrywają regularne badania .

Jak się okazuje, w kwestii ochrony przed nimi ważna jest również aktywność fizyczna. Dobitnie pokazują to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z RPA.

Znany aktor walczy z rakiem gardła
Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce

Wpływ ćwiczeń na rozwój raka i śmiertelność wśród chorych

Wyniki badania opublikowanego w British Journal of Sports Medicine pokazują, jak poziom aktywności fizycznej przed otrzymaniem diagnozy wpływa na postęp nowotworu oraz śmiertelność wśród chorych.

W badaniu wzięło udział 28 tys. osób z rozpoznaniem 1. stadium choroby nowotworowej. Wszyscy uczestniczyli w programie Vitality, który monitoruje aktywność fizyczną ochotników z RPA. Dzięki temu możliwe było ustalenie ich aktywności na co najmniej rok przed diagnozą. Według badaczy wyniki projektu nie pozostawiają wątpliwości: aktywność fizyczna pomaga zapobiegać nowotworom i zmniejsza śmiertelność wśród chorych.

Osoby aktywne o 27% mniej narażone na rozwój raka

Naukowcy podzielili uczestników badania pod kątem aktywności fizycznej. Okazało się, że w porównaniu do osób, które nie uprawiają żadnej aktywności, osoby z grupy o umiarkowanej lub wysokiej aktywności fizycznej były aż o 27% mniej narażone na postępy raka i o 47% mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny . Co ciekawe, badani z grupy o niskiej aktywności fizycznej byli o 16% mniej narażeni na progresję nowotworu i o 33% mniej narażeni na śmierć w porównaniu z grupą, która nie była aktywna wcale.

Wyniki analizy nie udowadniają związku przyczynowo-skutkowego, nie mogą zatem służyć do wyciągnięcia jednoznacznych wniosków. Natomiast z pewnością mogą być zachętą do podjęcia przynajmniej umiarkowanej aktywności. Pamiętajmy, że ćwiczenia z całą pewnością pomagają nam utrzymać dobrą kondycję i dzięki temu chronić się przed naszym aktualnym wrogiem nr 1, czyli przed chorobami układu krążenia.

Czytaj także:

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Dlaczego zbyt intensywna aktywność fizyczna przyspiesza starzenie się skóry?

Jakie badania kontrolne warto wykonać na początku roku? Lista dla różnych grup wiekowych

Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Czy płukanie nosa na pewno jest bezpieczne? Oto co mówi laryngolog
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko