Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Czy płukanie nosa na pewno jest bezpieczne? Oto co mówi laryngolog
Marta Uler
Marta Uler 15.10.2024 13:45

Czy płukanie nosa na pewno jest bezpieczne? Oto co mówi laryngolog

Czy płukanie nosa jest bezpieczne?
Fot. Canva/Getty Images/instagram.com/laryngologiapoprostu

Okres infekcyjny właśnie ruszył z impetem, a wraz z nim pierwsze katary. Gdy z nosa cieknie, albo jest tak zapchany, że nie sposób zamknąć ust, by móc oddychać, są to sytuacje nader uciążliwe. Szukamy sposobu, by ułatwić sobie jakoś życie. Jednym z nich jest, coraz bardziej popularne, płukanie nosa.

Zabieg jest prosty i dzięki niemu można szybko poprawić sobie komfort oddychania, ale, z drugiej strony – możemy nabawić się przez niego jeszcze większych problemów. Sztuka polega na tym, by zrobić to umiejętnie. Jak prawidłowo płukać nos – pokazuje laryngolog.

Płukanie nosa – metoda na katar

Płukanie nosa stało się w ostatnich czasach prawdziwym hitem. Zabieg polega na wtłaczaniu wody ze specjalną solą do jednego otworu nosowego. Woda przepłukuje zatoki i wypływa drugą dziurką, zbierając ze sobą zalegającą w nosie wydzielinę, którą czasem trudno jest nam, tak po prostu, wydmuchnąć.

Choć efekty, jakie daje płukanie nosa, bywają spektakularne, to jednak nie zawsze tak jest. Bywa, że pogarszamy sobie w ten sposób nasz stan. Dzieje się to zwykle wtedy, kiedy wciskamy sobie wodę do nosa pod zbyt dużym ciśnieniem, trochę na siłę. A sekretem całego zabiegu jest to, że nos jednak musi być drożny, by go przeprowadzić. W przeciwnym razie możemy „wepchnąć” wydzielinę razem z wodą nawet do ucha. I zapalenie ucha gotowe.

Zatem, jeśli masz zwykły katar, czy nawet nawracające stany zapalne zatok, płukanie nosa może okazać się dla ciebie prawdziwym wybawieniem. Ale pod jednym warunkiem – że dobrze to zrobisz. A instrukcję warto podpatrzeć od specjalisty w tej dziedzinie, czyli od laryngologa.

To typowy objaw raka kości. Ma go mnóstwo chorych Zbigniew Ziobro pokazał zdjęcia ze szpitala. Tak polityk mierzy się z chorobą

Jak płukać nos – pokazuje laryngolog

Instrukcję płukania nosa nagrał laryngolog dr hab.n.med. Mirosław Szczepański (@laryngologiapoprostu na Instagramie). „Pamiętaj, że  nie można płukać nosa zbyt dużym ciśnieniem" – przestrzega na samym początku. "Pokażę wam, jak prawidłowo wypłukać zatoki przy użyciu irygatora ciśnieniowego".  Warto obejrzeć jego film.

  • po pierwsze: głowa do przodu i nieco na bok,
  • następnie irygator przykładamy do nosa,
  • otwieramy usta i oddychamy przez usta,
  • zaczynamy podawać płyn z butelki.

Po wypłukaniu odczujecie sporą ulgę. Pamiętajcie, że nosa i zatok przynosowych nie przepłukujemy na siłę.

Jak przygotować roztwór do płukania nosa?

Do zestawów z butelkami do płukania nosa zwykle dołączone są saszetki ze specjalną solą i najlepiej przygotować roztwór zgodnie z instrukcją. Można również samemu go wykonać. Laryngolog potwierdza: „Sami zróbcie 0,9 proc. roztwór soli kuchennej z przegotowaną wodą o odpowiedniej temperaturze”. To ok. pół łyżeczki soli na jeden kubek, mniej więcej 250 ml ciepłej wody – najlepiej w temperaturze naszego ciała. 

O czym jeszcze warto pamiętać, przy okazji płukania nosa? Przez pewien czas, ok. 30 minut, po zabiegu, nie wolno mocno dmuchać nosa, bo jeśli w jakichś zakamarkach zaległo jeszcze trochę wody, również możemy przepchnąć ją w stronę uszu. Nos trzeba oczyszczać bardzo delikatnie.

Zobacz także:

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań

Zapalenie zatok – czy w tym stanie powinno się wychodzić z domu? Farmaceutka radzi

Czy ból głowy występujący tylko przy schylaniu się oznacza chore zatoki?