Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Takie będą emerytury seniorów w lipcu. Terminy wypłat mogą zaskoczyć
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 02.07.2024 09:54

Takie będą emerytury seniorów w lipcu. Terminy wypłat mogą zaskoczyć

Emerytury seniorów
Fot. East News/ Marek Bazak

Terminy wypłat emerytur w lipcu mogą zaskoczyć niektóre osoby. ZUS, KRUS oraz zakłady emerytalne służb mundurowych szykują się obecnie do lipcowych wypłat dla seniorów. 

Ważna informacja dla nich jest taka, że dostaną powiększone świadczenie dzięki marcowej waloryzacji. Kiedy seniorzy mogą spodziewać się pieniędzy na swoich kontach i jakie będą ich wypłaty?

Emerytura w 2024 została zwaloryzowana

Emerytura w 2024 r. została zwaloryzowana w marcu 2024 o ok. 12, 12 proc.  Oczywiście sytuacja ma związek z inflacją i jest to kolejna duża podwyżka emerytur w ostatnich latach. Po waloryzacji w marcu emerytura minimalna wzrosła do 1780, 96 zł brutto.

Oczywiście nie oznacza to, że od marca 2024 kwoty przelewów od ZUS są na stałym poziomie, gdyż wysokość świadczenia emerytalnego może się różnić ze względu na wypłacaną 14 lub 14-tkę.

Emerytury w lipcu
Fot. Freepic
To prawdziwy booster na zmarszczki. Wygładzi je jak żelazko Schudł 20 kg na Ozempicu. Jeden skutek uboczny go zaskoczył

Terminy lipcowych emerytur

Warto dodać, że wypłaty lipcowych emerytur ruszą zgodnie z terminami. Pierwszy dzień wypłat świadczeń to oczywiście zawsze pierwszy dzień miesiąca, czyli w tym przypadku wypadł w poniedziałek.

Zdarza się, że świadczenia co miesiąc w innych dniach trafiają dla seniorów. Jeśli wypłata wypada w święto lub tez dzień wolny od pracy, wtedy emerytura musi dotrzeć do seniora wcześniej. Osoby będące od lat na emeryturze, wiedzą oczywiście, że tak jest, w związku z czym nie są zaskoczone, kiedy przelew przyjdzie dzień wcześniej. Mimo wszystko seniorzy, którzy od niedawna pobierają świadczenia, mogą być nieco zaskoczeni, że wypłata wypada w innym terminie.

Jakie są lipcowe wypłaty?

ZUS i KRUS wypłacają emerytury w siedmiu terminach: 1., 5., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia miesiąca.  Jako że 6 lipca to sobota, zgodnie z zasadą w takim przypadku seniorzy, którzy mają wypłaty na ten dzień, powinni otrzymać emerytury najpóźniej w piątek, 5 lipca. Warto dodać, że lipcowa wypłata nie będzie różnić się od tej, którą seniorzy otrzymali w maju. 

W takiej samej wysokości będzie również sierpniowy przelew. Zaznaczmy, że dopiero we wrześniu seniorzy mogą spodziewać się większych kwot. Wszystko za sprawą czternastek. Czternastka wyniesie tyle, co minimalna emerytura, czyli 1 tys. 780 zł i 96 gr brutto. Taka kwota trafi do osób, których renta lub emerytura nie przekracza 2 tys. 900 zł brutto. Jeśli jest wyższa, w takiej sytuacji czternastka będzie wypłacona w niższej kwocie na zasadzie “złotówka za złotówkę”. Czternastki trafią do osób, których świadczenie brutto nie przekracza 4 tys. 630 zł i 96 gr brutto.

Czytaj też:

Wypłata 14. emerytury tuż-tuż. Ile dodatkowych pieniędzy wpłynie na na konto seniorów?
Seniorzy otrzymają dodatkowe 500 zł. Ta decyzja jest już pewna

Seniorzy otrzymają dodatkowe 330 zł. Decyzja jest automatyczna!