Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Wypłata 14. emerytury tuż-tuż. Ile dodatkowych pieniędzy wpłynie na na konto seniorów?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.06.2024 15:32

Wypłata 14. emerytury tuż-tuż. Ile dodatkowych pieniędzy wpłynie na na konto seniorów?

Emerytura, 14. emerytura
Fot. Freepic

Już we wrześniu 2024 r. na emerytów będą czekać dodatkowe pieniądze na koncie. Chodzi oczywiście o 14. emeryturę. Kolejny raz politycy zadecydowali się na wypłatę tego świadczenia. 

Co ważne, w przeciwieństwie do 13-tki, wysokość 14. emerytury jest różna i nie wszyscy kwalifikują się do jej otrzymania. Jedno jest pewne. Świadczenie ma wspierać najstarszą grupę społeczną w naszym kraju. Co trzeba zrobić, by uzyskać 14-tkę? Ile będzie wynosić 14. emerytura?

Ile wynosi kwota 14. emerytury?

Czym jest 14. emerytura? To pieniądze wypłacane osobom, które mają prawo do jednego z wymienionych w ustawie świadczeń długoterminowych. Dotyczy to nie tylko takich świadczeń jak: emerytury i renty w systemie powszechnym, ale również m.in. emerytury pomostowe, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty czy też renty socjalne.

Są to dodatkowe pieniądze dla rencistów i emerytów, które ma na celu wsparcie finansowe tej grupy.  W obecnym 2024 r. kwota 14-tki została ustalona na poziomie minimalnej emerytury po marcowej waloryzacji. Oznacza to, że wynosi  1780,96 zł brutto.

Czy potrzebny jest wniosek do ZUS?
Fot. Freepic
Masowe zatrucie w nadmorskim ośrodku. Pomocy potrzebowało 40 seniorów Zapobiegają miażdżycy i działają antynowotworowo. Dlaczego jeszcze warto jeść pomidory?

Rząd ma możliwość zwiększenia kwoty w drodze rozporządzenia

Warto podkreślić, że rząd ma możliwość zwiększenia tej kwoty w drodze rozporządzenia, biorąc oczywiście pod uwagę sytuację społeczno-gospodarczą, ale też stan finansów publicznych. W obecnym roku politycy nie zdecydowali się na podwyższenie tego świadczenia. Różni się to od sytuacji z ubiegłego roku, kiedy to 14-tka wyniosła 2650 zł brutto.

Minister finansów Andrzej Domański na antenie Polsat News podkreślił, że przez pierwsze lata wypłacania 14-tki, politycy PIS nie zwiększali tej kwoty. Zwiększenie wartości świadczenia w ubiegłym roku miało być zdaniem ministra finansów wynikiem pomyłki Jarosława Kaczyńskiego przed wyborami. Jak powiedział Domański, “wracamy do wypłaty zgodnie z ustawą”.

Wypłaty 14. emerytury jesienią 2024 r. Czy trzeba składać wniosek?

Wypłaty 14-tek odbędą się w drugiej połowie 2024 roku. Dodatkowe świadczenia mają zagościć na kontach rencistów i emerytów już jesienią tego roku - we wrześniu lub październiku. Czy do 14. emerytury trzeba składać wniosek? To świadczenie wypłacane z urzędu. Oznacza to, że ZUS sam wypłaca odpowiednio naliczoną kwotę 14. emerytury każdemu, komu ona przysługuje. W związku z czym nie trzeba składać żadnych wniosków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Jesienią tego roku 14-ka wyniesienie maksymalnie 2660 zł brutto, czyli ok. 2200 zł netto. Pełną kwotę 14. emerytury otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe wynosi maksymalnie 2900 zł brutto. Z kolei osoby, których świadczenie wyniesie między 2900 a 5600 brutto, wysokość 14-tki pomniejszona zostanie zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Ta zasada oznacza, że emeryci otrzymujący świadczenia na poziomie 2900 zł będą mieli dodatek pomniejszony o każdą złotówkę przekroczenia. Najniższa kwota emerytury wyniesie 50 zł.

Czytaj też:

Seniorzy otrzymają dodatkowe 330 zł. Decyzja jest automatyczna!

Emerytury niższe dla 250 tys. Polaków. "Na leki już i tak mi nie starcza"

Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną