Pacjenci.pl Choroby Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy
fot. freepik

Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy

12 września 2024

Podczas spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Madrycie ogłoszono, że pacjenci, którzy są leczeni ogólnoustrojowymi glikokortykosteroidami, są ponad dwa razy bardziej narażeni na rozwój cukrzycy niż inni. Wielu Polaków bierze takie leki. Są pomocne m.in. w leczeniu astmy, stanów zapalnych, nowotworów i wielu innych dolegliwości.

Jak podaje gov.pl, szacuje się, że obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety).

Bierzesz te leki? Ryzykujesz cukrzycą

Z pewnością teraz wiele osób zastanawia się, jakie to są leki glikokortykosteroidy. Jak podaje portal medycynapraktyczna.pl, to leki doustne, które są określane jako jedne z najsilniejszych z powszechnie stosowanych leków. Ich zadaniem jest hamowanie procesu zapalnego, w tym zjawisk odpowiedzialnych za odporność na zakażenia. Leki te wpływają też na wiele procesów metabolicznych.

Justyna Steczkowska przeżyła dramatyczne chwile na planie. „Głęboka rana cięta, boli”
Jurek Owsiak trafił do szpitala. Nie obyło się bez operacji. "Moja głupota"

Czy glikokortykosteroidy są bezpieczne?

Zdaniem ekspertów glikokortykosteroidy to leki stosunkowo bezpieczne, jednak powinny być odpowiednio dawkowane. Nie wolno jednak zapominać o skutkach niepożądanych. Leki te zwiększają poziom cukru we krwi oraz, co udowodniono w ostatnim czasie, sprzyjają rozwojowi cukrzycy. Jak podaje PAP, naukowcy twierdzą, że efekt ten jest silniejszy w przypadku glikokortykosteroidów podawanych w tabletkach i zastrzykach niż w innej postaci.

Badanie nie pozostawia złudzeń

W przeprowadzonym badaniu uwzględniono takie leki jak prednizolon, hydrokortyzon i deksametazon. U 316 osób, czyli 1,8 proc., pacjentów jeszcze podczas pobytu w szpitalu rozwinęła się cukrzyca. Jak czytamy, dalsze analizy pozwoliły wysnuć wnioski, że po uwzględnieniu wieku i płci zachorowalność była o 2,6 razy częstsza niż w przypadku osób, które nie przyjmowały tych leków.

- Nasze wyniki umożliwiają personelowi klinicznemu lepiej oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy u pacjentów i mogą pomóc w skuteczniejszym planowaniu opieki  - stwierdziła dr Golubic.

Dr Golubic zwróciła również uwagę na to, że pacjenci, którzy przyjmują glikokortykosteroidy m.in. na astmę i reumatoidalne zapalenie stawów, powinni być świadomi skutków ubocznych.

Zobacz też:

Scrollujesz Facebooka przez długie godziny? Odbija się to nie tylko na oczach

Brylował w papieskich ogrodach, bo jest dobry na serce. A Polacy nie chcą go jeść

Polacy kochają taką pizzę. Kupujemy ją na potęgę, a ona rujnuje nam zdrowie

Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów
Możesz jeść słodycze na diecie, ale zwróć uwagę na godzinę. Dietetyczka zdradza, że „to najlepsza pora”
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko