Scrollujesz Facebooka przez długie godziny? Odbija się to nie tylko na oczach
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia od telefonu. Nie potrafimy kontrolować czasu, który spędzamy z telefonem w dłoni. Marnujemy nie tylko czas, ale i swoje zdrowie. Jak się okazuje, cierpią nie tylko oczy.
Z danych zebranych przez Telepolis wynika, że tylko 15% Polaków używa smartfona przez mniej niż godzinę dziennie i głównie są to osoby powyżej 50 roku życia. Aż 46% osób spędza z telefonem od 1 do 3 godzin. Od 3 do 6 godzin robi to 22% ankietowanych, a powyżej 6 godzin aż 8%.
Zbyt długie korzystanie z telefonu odbija się na sercu
Naukowcy z Chin przeprowadzili badanie, z którego wynika, że istnieje związek pomiędzy korzystaniem z telefonu komórkowego a zwiększonym ryzykiem chorób serca. Autorzy badania twierdzą, że związek ten jest szczególnie silny u diabetyków i palaczy. Ma się to wiązać ze złym snem, stresem i neurotycznością.
Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórnąZ roku na rok spędzamy więcej czasu przed telefonem
Współbadacz dr Xianhui Qin wyjaśnił, że zaburzenia rytmu snu i słabe zdrowie psychiczne mogą mieć duży wpływ na rozwój chorób układu krążenia. W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 440 tysięcy osób w średnim wieku. Musieli podzielić się informacją o tym, jak często korzystają ze swoich telefonów. Przed laty 23% ankietowanych zadeklarowało, że korzystało z telefonu przez godzinę tygodniowo.
Warto jednak zaznaczyć, że dane zbierano w latach 2006-2010 i od tego czasu wiele się zmieniło. Za regularne korzystanie z telefonu uważano wówczas "wykonywanie lub odbieranie co najmniej jednego połączenia tygodniowo". Teraz niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez „scrollowania” mediów społecznościowych i w wielu przypadkach jest to znacznie więcej niż godzina.
- Zanim jednak uznamy telefon za zło, warto wiedzieć, że badanie to opiera się na danych, które zostały zebrane niemal 20 lat temu - w latach 2006-2010 – wyjaśnia naukowiec.
Związek między korzystaniem z telefonu a chorobami serca – tak przeprowadzono badanie
Uczestników monitorowano przez 12 lat. Obserwacja polegała na analizie dokumentacji szpitalnej, zapisach zgonów pod kątem występowania udarów mózgu, choroby wieńcowej, migotania przedsionków i niewydolności serca. Wyniki pokazały, że 56 tysięcy uczestników zachorowało na chorobę układu krążenia. Około 11,5% przypadków spowodowanych było stresem psychicznym, 5,1% złym snem, a 2,25% neurotyzmem.
Naukowcy podkreślają jednak, że badanie zostało przeprowadzone zanim upowszechniły się nowoczesne smartfony, więc aktualność wyników wymaga rozważenia.
Zobacz też:
Boli cię głowa? Zamiast łykać tabletkę, spróbuj naturalnych sposobów na ból
Sklepy sprzedają ich 10 ton miesięcznie. Zajadamy się w najlepsze, choć tylko udają mięso
Odbiera normalne życie milionom ludzi. Może objawić się bólem, ale być widoczną na skórze