Polacy kochają taką pizzę. Kupujemy ją na potęgę, a ona rujnuje nam zdrowie
Pizza to jedno z ulubionych dań Polaków. Nic dziwnego, ponieważ różnorodność składników może sprawić, że za każdym razem będzie smakować inaczej. Niestety, szczególnie upodobaliśmy sobie ten konkretny rodzaj pizzy. Powinien jednak trafić do kosza, a nie do naszego żołądka.
Jedzenie typu fast food nie należy do najzdrowszych. Ale pizza mrożona jest wyjątkowo złym wyborem. I choć szybki czas przygotowania kusi, to takie danie zdecydowanie źle wpłynie na nasze zdrowie. Zobacz, co ma w składzie.
Czy mrożona pizza jest zdrowa?
Niestety, pizza mrożona nie jest zdrowa. A co więcej, jest niezaprzeczalnie jednym z najgorszych wyborów, jeśli chodzi o pizzę. Znajdują się w niej m.in. rafinowane węglowodany, tłuszcze nasycone i sód. Portal eatthis.com ostrzega z kolei, że w niektórych mrożonych pizzach na jeden kawałek przypada nawet 760-980 miligramów sodu, co stanowi ponad 40% dziennego zapotrzebowania. Zbyt duża dawka tego pierwiastka może niekorzystnie wpływać na organizm. Może nasilać stany zapalne i przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie.
Wygładź zmarszczki za pół darmo. Duża wyprzedaż kosmetyków w Biedronce Mariola Bojarska-Ferenc opublikowała zdjęcie ze szpitala. „Nie jestem kobietą z żelaza”Mrożona pizza to bardzo zły wybór
Co więcej, w każdym kawałku mrożonej pizzy znajduje się ok. 5 gramów cukrów i około 15 g tłuszczu, a cały placek może mieć nawet 1000 kcal. Na tym jednak nie koniec. Skład dodatków do pizzy również pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj znajduje się na niej rakotwórcze mięso, konserwanty, bardzo słabej jakości ser o ogromnej ilości tłuszczu i sos pomidorowy, który ma niewiele wspólnego z pomidorami. Ponadto kaloryczne ciasto jest przepełnione spulchniaczami.
Skład mrożonej pizzy przyprawia o ciarki
Dodatki do mrożonej pizzy potrafią zaskoczyć. W niektórych z nich znajduje się na przykład tlenek tytanu (E171), który może powodować np. uszkodzenie DNA. TBHQ, czyli konserwant oznaczany jako E319, ma negatywny wpływ ma układ odpornościowy, nerki, tarczycę i może powodować podrażnienia na skórze. Naukowcy uważają też, że jest rakotwórczy. Bromian potasu (E924) również nie ratuje sytuacji. Ten ulepszacz żywności zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu. Sztuczne barwniki, które są używane do produkcji tych mrożonych przekąsek, mogą z kolei odbić się na rozwoju dzieci.
Zobacz też:
Wciąż chce ci się pić? Lekarz: To może być poważny objaw
Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia
W tym ryżu jest od groma toksyn. Wybierz ten – jest tańszy i zdrowszy