Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Badania Genetyczne

Badania Genetyczne

badania genetyczne

Izabela Czuraj
14.05.2024 13:01 Badania genetyczne przyszłością medycyny? Rozmowa z ekspertem

Nowoczesne technologie umożliwiają szczegółową analizę genów pacjenta, co może być bardzo przydatne w diagnozowaniu chorób genetycznych i chromosomalnych. Badania genetyczne dają możliwość wczesnego rozpoznania predyspozycji do różnych schorzeń, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych oraz przeprowadzenie skutecznego leczenia. Są szczególnie istotne dla osób, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne.O roli badań genetycznych w profilaktyce i leczeniu chorób, Pacjenci.pl rozmawiają z Izabelą Czuraj - prezesem DNA Medical Group.

Kobieta przeglądająca się w lustrze
06.04.2024 08:17 Masz je pod oczami? To znak, że w organizmie dzieje się coś złego

Ten problem dotyczy wielu z nas. Cienie pod oczami uznawane są głównie za defekt estetyczny, lecz mogą wskazywać także na problemy zdrowotne. Tzw. worki pod oczami bywają sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Zmiany skórne tego rodzaju u niektórych są częścią urody, ze względu na to, że bywają dziedziczone genetyczne. Za ostrzeżenie należy jednak uznać sytuację, gdy cieniom pod oczami współtowarzyszą inne objawy. 

wiek biologiczny
09.03.2024 20:46 Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy

Testy, które określają wiek biologiczny, stają się bardzo popularne, mimo że budzą kontrowersje. W końcu pesel nie jest obiektywnym wyznacznikiem naszego zdrowia, natomiast liczba lat, które skończyliśmy, nie do końca odzwierciedla to, jak się czujemy. Co się zatem składa na wiek biologiczny naszego organizmu, co na niego wpływa i jak możemy go obliczyć?

 BRCA1
12.10.2023 20:30 Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

50 Polek dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Te, u których wykryto mutacje w genie BRCA1, mają prawie  60 proc. ryzyko, że zachorują przed 50. rokiem życia. Nowotwór może być jednak związany z ponad 20 innymi mutacjami. Kiedy należą Ci się badania genetyczne?