Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna

choroba Leśniowskiego-Crohna

ból jelit
06.02.2024 13:37 To ma fatalny wpływ na Twoje jelita. Przyczynia się nawet do rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna

Schorzenia jelit stają się plagą w krajach rozwiniętych. Jednym z nich jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Tym, co niepokoi specjalistów najbardziej jest fakt, że zapada na nią coraz więcej młodych osób. Jakie są przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna? Szczególnie jeden czynnik ryzyka wysuwa się na pierwszy plan. Nie zależy od genów. Na szczęście mamy na niego wpływ. 

fot. lekarz Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne, tło: canva
18.01.2024 16:54 Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy lekarza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe schorzenia, które należą do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit. Co niepokoi lekarzy, choroby te stają się coraz bardziej powszechne w społeczeństwie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy specjalistę gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow. 

lekarz Jacek Kowerzanow
15.01.2024 13:38 Choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie daje objawy i jak ją wykryć? Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka coraz większą liczbę osób, zwłaszcza tych w młodym wieku. Podstawowym jej objawem jest ból prawego śródbrzusza, jednak symptomów tej choroby może być cały szereg. Zależą one od lokalizacji i nasilenia zmian zapalnych. Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

choroba Leśniowskiego-Crohna
06.10.2023 12:34 Palenie papierosów może wywołać ciężką chorobę jelit!

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest to jednostka chorobowa określana również jako nieswoista i przewlekła choroba zapalna jelit. Obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak: jama ustna, żołądek, jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jednym ze szczególnych zagrożeń dla chorych jest palenie papierosów. Jak palenie papierosów może wpłynąć na stan zdrowia chorego?  Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

choroba
01.10.2023 15:14 Do czego mogą prowadzić nieleczone wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna? Lekarz alarmuje

Choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to schorzenia należące do nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Niestety coraz częściej pacjenci zmagają się z uciążliwymi objawami obu chorób. Bardzo ważna jest diagnostyka i wdrożenie odpowiedniej terapii, ponieważ w obu przypadkach brak leczenia może prowadzić do groźnych powikłań. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

badania
30.09.2023 17:16 Te badania umożliwiają wczesne wykrycie groźnej choroby jelit. Wielu Polaków wciąż się ich boi!

Duża część społeczeństwa zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to schorzenie charakteryzujące się przewlekłą chorobą zapalną jelit. Choroba ta obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak jama ustna, żołądek jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jak zdiagnozować tę chorobę i jakie wskaźniki będą na nią wskazywać. Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

doktor Kowerzanow - wywiad
28.09.2023 10:51 Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podobieństwa i różnice. Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to dwa rodzaje nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Oba schorzenia mogą powodować podobne objawy, jednak między nimi istnieją też istotne różnice. O podobieństwach i różnicach między chorobą Leśniowskiego-Crohna a WZJG rozmawiamy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.