Rak jądra. Niewiedza młodych mężczyzn a potrzeba edukacji zdrowotnej
Rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy, który dotyka młodych mężczyzn. Niestety, w większości nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest profilaktyka. Wiedza o możliwych konsekwencjach braku badań i profilaktyki jest na alarmująco niskim poziomie. Z ankiety przeprowadzonej wśród studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wynika, że większość młodych mężczyzn do tej pory nie interesowała się tematem choroby i zagrożeniem, jakim jest brak profilaktyki.
Młodzi mężczyźni nie znają objawów, czynników ryzyka ani wieku, w jakim należy być szczególnie czujnym. Ponad 70% studentów, którzy nie studiują medycyny, nawet nie szukało informacji na temat raka jąder, a zaledwie co trzeci mężczyzna czasami wykonuje samobadanie jąder. Edukacja w tej kwestii w dalszym ciągu jest niezbędna, by zwiększyć szanse na wczesne wykrycie choroby. Dlatego akcje, takie jak Movember, które od kilku lat możemy obserwować nie tylko w mediach, ale i w wielu instytucjach, są niezbędnym narzędziem edukacyjnym i informacyjnym – nie tylko wśród mężczyzn.
Wiedza o raku jądra – wciąż niewystarczająca
Rak jądra, choć stanowi zaledwie 1,6% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn, jest najczęściej diagnozowanym nowotworem między 20. a 40. rokiem życia. Z badań przeprowadzonych wśród 296 studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wynika, że zaledwie 25% badanych potrafiło wskazać, w jakim wieku występuje największe ryzyko zachorowania. Przy czym to studenci medycyny częściej wskazywali odpowiedni przedział wieku – 48% poprawnych odpowiedzi, przy 12% wskazań pozostałych ankietowanych.
Niestety, wśród młodych dorosłych tempo wzrostu zachorowalności na raka jąder jest najwyższe. Jak donoszą autorzy raportu z badań, w ostatnich 40 latach w Polsce współczynnik zachorowalności wzrósł ponad trzykrotnie.
„Przychodzi facet do lekarza potwierdzić zdrowie…”. Jak postępować w przypadku nowotworu jądra i prostaty? Różnice między nowotworem i łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Urolog tłumaczy„Większość studentów nigdy wcześniej nie interesowała się problemem raka jądra. Badani nie umieli wskazać wieku, w którym najczęściej występuje rak jądra, nie znali czynników ryzyka ani objawów tej choroby” – podsumowują autorzy badania.
Samobadanie – rzadki nawyk młodych mężczyzn
Wiedza nastolatków i młodych mężczyzn o raku jądra jest niewystarczająca. Jedynie 29% badanych deklaruje, że wykonuje samobadanie jąder, choć jest ono kluczowe dla wczesnego wykrycia choroby. Jak pokazują wyniki badania, aż 91% respondentów nigdy nie zostało poinformowanych przez lekarza o konieczności samobadania. Większość (68%) respondentów zadeklarowała, że nie zna czynników ryzyka raka jądra.
Niepokojąca jest również niewiedza młodych mężczyzn, na temat objawów choroby. Na zadane w ankiecie pytanie: „Czy znasz objawy raka jądra?”, pozytywną odpowiedź udzieliło 61% studentów medycyny i tylko 17% studentów - jednak o tym, że powiększenie jądra lub guz jądra mogą sygnalizować raka jądra, wiedziało odpowiednio 19% i 12% studentów, z kolei 57% uważało, że objawem raka jądra jest ból. Niestety, bez regularnego samobadania trudno mówić o skutecznej profilaktyce raka jądra, zwłaszcza że wczesne stadia choroby mogą przebiegać bezobjawowo.
Potrzeba edukacji zdrowotnej
Wyniki badania wyraźnie wskazują na potrzebę edukacji młodych mężczyzn w zakresie profilaktyki raka jądra. Głównymi źródłami wiedzy dla badanych są materiały publikowane w internecie oraz zajęcia dydaktyczne.
„Młodzi mężczyźni nie mają wiedzy na temat objawów raka jądra, rzadko wykonują samobadanie jąder i nie są informowani przez lekarzy o konieczności przeprowadzania samobadania jąder. Należy zatem rozpowszechniać wśród młodych mężczyzn wiedzę na temat raka jądra (na przykład w czasie zajęć w szkole średniej lub na uczelni wyższej) i zachęcać ich do samobadania” – podkreślają eksperci.
Źródło: Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Sugajska A, Dudkiewicz M, Szmit M, Jankowski R, Ciesak R, Wołyniec M, Feruś K, Bąk K, Kotlińska J, Wojciechowski P, Almalki MM, Bawazir BA, Wroński K, Osowiecka K, Rucińska M. Testicular cancer risk incidence in young men. NOWOTWORY J Oncol 2020; 70: 230–235
Zobacz także:
Ministra zdrowia nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa. "Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny"
W gabinecie urologa. Zdrowie intymne młodych mężczyzn pod lupą
W Polsce ok. 60 proc. osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu