AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”
Wieści napływające ze świata nauki są niezwykle optymistyczne. Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób. Z roku na rok liczba rośnie, więc pomoc AI może być nieoceniona.
Sztuczna inteligencja pomoże wykryć cukrzycę 10 lat wcześniej
Jak podaje British Heart Foundation, brytyjska organizacja zajmująca się badaniami nad układem krążenia, narzędzie sztucznej inteligencji (AI), które analizuje odczyty EKG podczas rutynowych badań serca, może identyfikować osoby zagrożone cukrzycą typu 2 nawet 10 lat przed rozwojem tej choroby. Wyniki rewolucyjnych badań zaprezentowano na konferencji American Heart Association’s Scientific Sessions 2024 w Chicago.
Zespół dr. Fu Sionga Ng i dr. Arunashisa Sau z Imperial College London opracował narzędzie AI-ECG Risk Estimation for Diabetes Mellitus (AIRE-DM), dzięki któremu udało się przeanalizować dane z około 1,2 mln badań EKG przeprowadzonych w szpitalach. Następnie wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, a naukowcy weryfikowali zdolność AI do wykrywania niewielkich zmian w tych badaniach. Okazało się, AI może wskazać, które osoby są bardziej narażone na cukrzycę typu 2. Zrobi to nawet 10 lat wcześniej, zanim cukrzyca zacznie dawać objawy np. podwyższony poziom glukozy we krwi.
Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy Rozległ się dzwonek w oknie życia w Siedlcach. Znaleziono dwudniowego chłopczykaNarzędzie AI skuteczne w 70 proc.
Narzędzie AIRE-DM bazujące na sztucznej inteligencji przewidziało trafnie przyszłe ryzyko u osób w różnym wieku, płci, pochodzenia etnicznego i o różnym statusie społeczno-ekonomicznym w około 70 proc. przypadków. Autorzy badania są przekonani, że pomoże to w identyfikacji osób zagrożonych cukrzycą.
- Gdy zespół połączył prognozy AI z informacjami klinicznymi i czynnikami ryzyka, jak m.in. wiek i ciśnienie krwi, ich dokładność jeszcze bardziej wzrosła – informują badacze.
Narzędzie badaczy pozwala też ocenić ryzyko rozwoju cukrzycy na podstawie danych z mobilnych monitorów pracy serca.
Naukowcy chcą wdrożyć narzędzie w ciągu kilku następnych lat
- Te ekscytujące badania wykorzystują zdolność sztucznej inteligencji do analizy EKG, pokazując, że w ten sposób można wykrywać rzeczy, których zwykle nie można zaobserwować w rutynowo zbieranych danych dotyczących zdrowia. Ta innowacja może być przełomowa w przewidywaniu przyszłego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, n. lata przed wystąpieniem choroby - powiedział prof. Bryan Williams, dyrektor BHF ds. naukowych i medycznych.
Zobacz też:
Chorzy na serce powinni jeść je kilogramami. To zapomniane mięso bije na głowę wszystkie inne
Subtelny objaw raka prostaty. Mężczyźni mogą sądzić, że chodzi o stres
Jak zlikwidować chomicze policzki?