Ten objaw na stopach często bagatelizujemy. A czym naprawdę są guzki piezogeniczne?
Część osób, zwłaszcza tych aktywnych fizycznie, może zauważyć na swoich stopach niewielkie guzki. Zazwyczaj są one bezbolesne i nie budzą większych obaw. Bywa jednak, że powodują dyskomfort, a nawet ból, co rodzi pytanie, czy należy udać się do lekarza.
Co to takiego? To guzki piezogeniczne – dość powszechne zjawisko, które często pozostaje bagatelizowane. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie są, z czego wynikają i w jakich przypadkach wymagają leczenia.
Guzki piezogeniczne – co to takiego?
Guzki piezogeniczne to niewielkie, miękkie wypukłości, czy grudki pojawiające się na bocznych częściach pięt, czasem w innych miejscach stóp. To przepukliny tłuszczowe, które powstają w wyniku wypychania tkanki tłuszczowej przez osłabioną powięź między obecne w skórze wiązki kolagenu. Proces ten ma miejsce pod wpływem nacisku, na przykład podczas chodzenia lub stania. Guzki pojawiają się pod wpływem obciążenia stopy, a znikają lub stają się mniej widoczne, gdy nacisk ustaje.
Czym są te guzki? Cóż, są wynikiem procesu zwanej herniacją, kiedy tkanka tłuszczowa ucieka przez słabe punkty w naszej skórze pod wpływem ciśnienia. To trochę jak nadmierna ilość powietrza w balonie – znajdzie sposób, aby się wydostać! – wyjaśnia to zjawisko dokładnie fizjoterapeuta zajmujący się terapią wad stóp, bólu i reumatologii, Piotr Kostrzebski (@ mgr_piotr_kostrzebski na Instagramie).
Guzki piezogeniczne są zazwyczaj łagodne i nie prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Częściej występują u osób z nadwagą i otyłością, u sportowców, a także u osób noszących niewłaściwie dopasowane obuwie. Mają kolor skóry, lub są trochę białawe, miękkie w dotyku i zwykle nie powodują bólu. Jednak w przypadku ich licznego występowania mogą być mylone z innymi zmianami, takimi jak gangliony, tłuszczaki czy guzki zapalne, dlatego, jeśli tylko nas niepokoją, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.
Lekarka przecięła dziecięcy gryzak. To, co zobaczyła w środku, było odrażające Nawet 1000 zł dofinansowania do ferii 2025. Ale trzeba spełnić dwa warunkiRodzaje guzków piezogenicznych
W większości przypadków guzki piezogeniczne są bezbolesne i nie wymagają leczenia. Takie guzki asymptopmatyczne (dotyczą one nawet 20 proc. społeczeństwa) można właściwie uznać za wynik specyficznej budowy anatomicznej stopy. Ich obecność nie jest związana z żadnymi poważnymi schorzeniami i nie wpływa na ogólną sprawność.
Istnieją jednak przypadki, w których guzki piezogeniczne powodują ból, zwłaszcza podczas długotrwałego obciążenia stóp. Bolesność może być wynikiem ucisku na pobliskie nerwy lub stanów zapalnych wywołanych tarciem. Osoby z bolesnymi guzkami często zgłaszają trudności w chodzeniu lub staniu przez dłuższy czas.
Rzadko spotyka się guzki piezogeniczne, które są związane z chorobami tkanki łącznej, takimi jak zespół Ehlersa-Danlosa. W takich przypadkach guzki mogą być jednym z objawów szerszego problemu medycznego, co wymaga kompleksowego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego.
Guzki piezogeniczne – leczenie
Jeśli guzki piezogeniczne nie powodują bólu ani innych dolegliwości, zwykle nie ma potrzeby włączania leczenia. Wystarczające może okazać się noszenie dobrze dopasowanego, miękkiego obuwia oraz unikanie długotrwałego stania. Czasem zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp i łydek, ponieważ mogą one pomóc w zmniejszeniu obciążenia tkanek stóp, a tym samym zmniejszyć ryzyko pojawiania się guzków, ale nie jest to bezwzględnie konieczne, jeśli guzki nie powodują dyskomfortu.
Natomiast w przypadku bolesnych guzków należy skonsultować się z ortopedą lub podologiem. Specjalista może zalecić stosowanie indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych, które zmniejszają nacisk na pięty, oraz kremów przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. W skrajnych przypadkach, gdy ból jest wyjątkowo dokuczliwy, przeprowadza się zabieg chirurgiczny w celu usunięcia guzków, choć zdarza się to bardzo rzadko.
Leczenie w przypadku bolesnych guzków to przede wszystkim miejscowe odciążenie, stosowanie terapii przeciwzapalnej, przeciwbólowej, ćwiczeń, czy też nawet w sytuacji, gdy guzki wytworzyły się na skutek nadwagi i otyłości, celowana terapią będzie również zejście z wagi, czyli wizyta u dietetyka klinicznego. W sytuacji braku poprawy w przypadku leczenia zachowawczego można dokonać iniekcji z betametazonu i bupiwakainy – mówi Piotr Kostrzebski.
Warto więc także zwrócić uwagę na wszelkie czynniki, które mogą wpływać na pojawianie się guzków, takie jak masa ciała, poziom aktywności fizycznej czy sposób chodzenia. Świadomość własnego ciała i wczesna reakcja ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie całego organizmu, nie tylko w przypadku stóp.
Zobacz także:
O tych chorobach mówią nam nasze stopy. Fizjoterapeutka: Bardzo wiele możemy z nich wyczytać
Płaskostopie szkodzi nie tylko stopom. Fizjoterapeuta o jego skutkach
Bolą cię stopy? A może masz metaliczny posmak w ustach? To mogą być objawy perimenopauzy