W piątek 14 lutego w życie wchodzą w życie nowe przepisy, które regulują funkcjonowanie aptek i pracę farmaceutów. Co to oznacza dla pacjentów? Od przyszłego piątku czeka nas sporo ważnych zmian.Nowelizacja rozszerza możliwości farmaceutów co do wystawiania recept na wszystkie szczepionki stosowane w ramach szczepień ochronnych u osób dorosłych, w tym również na szczepionki refundowane, a ponadto, na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów.
Nielegalny wywóz leków za granicę, znany również jako odwrócony łańcuch dystrybucji, to proceder polegający na niezgodnym z prawem wywożeniu leków z Polski do innych krajów, w których mogą być one sprzedawane po wyższych cenach. Jest to poważny problem, który ma negatywne konsekwencje dla polskiego systemu ochrony zdrowia, m.in. poprzez utrudnianie pacjentom dostępu do potrzebnych leków.Jedną z kwestii, którą badać będzie NIK w trakcie najbliższej kontroli doraźnej bezpieczeństwa lekowego Polski, będzie m.in. stopień kontroli urzędów nad nielegalnym wywozem niektórych leków za granicę. Jest to problem ściśle związany z pierwszym punktem na liście nieprawidłowości badanych przez inspekcję, mianowicie pogorszeniem dostępu pacjentów do leków.Ze względu na niskie ceny leków w porównaniu do innych krajów UE, Polska jest szczególnie narażona na nielegalny wywóz leków. Wartość nielegalnego wywozu w przeszłości była szacowana na setki milionów złotych rocznie. Najczęściej nielegalnie eksportowane są leki o wysokiej wartości rynkowej w krajach docelowych, stosowane w chorobach przewlekłych oraz ratujące życie.
13 grudnia 2024 roku w Leeds w Wielkiej Brytanii, 44-letni David Crompton, zmarł po upadku ze schodów. Do upadku doszło w wyniku ataku padaczki spowodowanego brakiem leku. Zamiast leku przeciwpadaczkowego apteka pozostawiła notatkę z "IOU" (ang. "I owe you", czyli "jestem ci winien") dotyczącą brakującego Tegretolu.Bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny było niedotlenienie mózgu i zawał serca, które nastąpiły po upadku ze schodów. Według raportu koronera epilepsja była czynnikiem przyczyniającym się do zgonu. Mężczyzna nie przyjmował przepisanych mu leków, ponieważ lokalna apteka nie była w stanie ich zapewnić.
Doraźne kontrole NIK przeprowadzane są w reakcji na pilne, nietypowe sytuacje, np. podejrzenie nieprawidłowości, zgłoszenia od obywateli lub mediów, wnioski posłów, senatorów lub premiera. Ich celem jest szybkie zbadanie konkretnego problemu. Na czym inspektorzy skoncentrują uwagę tym razem?Według informacji na stronie Najwyższej Izby Kontroli najbliższa inspekcja doraźna ma sprawdzić funkcjonowanie systemu pod kątem bezpieczeństwa lekowego Polski. Zarządzenie tej kontroli ma być wynikiem kompleksowych analiz, a jej celem – ocena ryzyk braku bezpieczeństwa lekowego.