W aptece nie było leku. 44-latek zmarł
13 grudnia 2024 roku w Leeds w Wielkiej Brytanii, 44-letni David Crompton, zmarł po upadku ze schodów. Do upadku doszło w wyniku ataku padaczki spowodowanego brakiem leku. Zamiast leku przeciwpadaczkowego apteka pozostawiła notatkę z "IOU" (ang. "I owe you", czyli "jestem ci winien") dotyczącą brakującego Tegretolu.
Bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny było niedotlenienie mózgu i zawał serca, które nastąpiły po upadku ze schodów. Według raportu koronera epilepsja była czynnikiem przyczyniającym się do zgonu. Mężczyzna nie przyjmował przepisanych mu leków, ponieważ lokalna apteka nie była w stanie ich zapewnić.
Notoryczny brak leku przeciwpadaczkowego
To nie był pierwszy raz, kiedy mężczyzna nie otrzymał na czas swojego leku. W kwietniu 2024 roku również doświadczył około 10-dniowego braku Tegretolu, co doprowadziło do poprzedniego upadku. Specjaliści szpitalni stwierdzili wtedy, że brak leku prawdopodobnie przyczynił się do zwiększenia aktywności napadów.
„Z zeznań złożonych przez członków rodziny podczas dochodzenia wynikało, że gdy apteka nie była w stanie dostarczyć przepisanego leku Tegretol, poszukiwanie go w innych aptekach pozostawiono rodzinie, lokalna apteka nie zaangażowała się w zorganizowanie dostawy” – powiedział starszy koroner Kevin McLoughlin.
Wyjątkowo odporna na leki. Agresywna bakteria jest już w Ukrainie Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego: pacjenci mają prawo wiedzieć gdzie kupić tańsze lekiNiejasne zasady w branży aptekarskiej
Koroner Kevin McLoughlin w swoim raporcie wyraził zaniepokojenie długotrwałym brakiem dostępu do niezbędnych leków oraz faktem, że to rodzina pacjenta musiała kontaktować się z innymi aptekami w poszukiwaniu leku. Podkreślił również potrzebę wypracowania przez branżę aptekarską jasnych procedur radzenia sobie z brakami leków, aby pacjenci nie pozostawali bez niezbędnych środków leczniczych.
Problemy z zaopatrzeniem w leki w Wielkiej Brytanii
Już w maju 2024 r. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wydał powiadomienie dotyczące dostaw Tegretolu 100 mg/5 ml, a jego producent, firma Novartis, poinformował, że pewne zapasy są dostępne, ale „powrót do normalnego poziomu może zająć trochę czasu”.
W styczniu ubiegłego roku ujawniono, że bezprecedensowy niedobór leków w NHS zagraża życiu, ponieważ niepublikowane dane wskazały, że liczba brakujących produktów podwoiła się w ciągu dwóch lat.
Dostępność leków w Polsce
Dostępność leków w Polsce jest na ogół stabilna, jednak zdarzają się okresowe braki niektórych produktów leczniczych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wskazuje, że przyczyną braków może być wstrzymanie produkcji przez podmioty odpowiedzialne, sezonowość niektórych chorób, nagły wzrost popytu na określone leki oraz globalne czynniki geopolityczne wpływające na łańcuchy dostaw.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w Polsce zarejestrowanych jest około 16 tysięcy produktów leczniczych i ponad 55 tysięcy opakowań leków. Problemy z dostępnością dotyczą zazwyczaj pojedynczych produktów konkretnych firm farmaceutycznych i mają charakter lokalny. W takich przypadkach polscy farmaceuci są zobowiązani do proponowania pacjentom dostępnych zamienników lub, w razie ich braku, skierowania pacjenta do lekarza w celu dobrania alternatywnej terapii.
Aby ułatwić pacjentom znalezienie potrzebnych leków, dostępne są internetowe serwisy takie jak KtoMaLek.pl i GdziePoLek.pl, które umożliwiają sprawdzenie dostępności konkretnych specyfików w aptekach na terenie całego kraju. Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił bezpłatną infolinię – Telefoniczną Informację Pacjenta pod numerem 800 190 590, gdzie konsultanci udzielają informacji o dostępności leków w pobliskich aptekach.
Czytaj także:
Poszła do ginekologa w Arabii Saudyjskiej. Tę wizytę zapamięta do końca życia
Czy lekarz może ujawnić policji informacje o pacjencie? Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia