Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Dolegliwości wywołane upałem są bardzo niebezpieczne. Lekarz podpowiada, jak ich uniknąć
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 10.07.2024 09:20

Dolegliwości wywołane upałem są bardzo niebezpieczne. Lekarz podpowiada, jak ich uniknąć

Udar cieplny, upał
Fot. Shutterstock/fatir29

Sezon letni w pełni więc chcąc nie chcąc, musimy zmagać się z upałami. Są one bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, więc warto wiedzieć, jak unikać dolegliwości z nimi związany oraz jak sobie z nimi radzić, gdy nas dotkną. Lekarz wyjaśnia, w jaki sposób skutecznie ochronić się przed negatywnym działaniem upałów. 

Doktor Reed Caldwell, specjalista medycyny ratunkowej i szef działu obsługi pacjenta w Centrum Ratownictwa Medycznego im. Ronalda O. Perelmana w NYU Langone Health” ujawnił, co należy robić, by uniknąć dolegliwości związanych z wysokimi temperaturami. Podpowiedział również, jak należy postępować, gdy objawy wystąpią u nas.

Etapy choroby cieplnej – co powinno nas zaniepokoić w upał?

Jak podaje doktor Reed Caldwell w rozmowie z New York Post, „choroba wywołana upałem ma określone stadia i nasilenie”. Pierwszym objawem jest wysypka cieplna nazywana potówką, która objawia się zaczerwieniem i swędzeniem skóry. 

Następnym objawem są skurcze cieplne, które jak sama nazwa wskazuje, objawiają się skurczami mięśni oraz odczuciem pragnienia. Wyczerpanie cieplne, czyli kolejny etap, objawia się ogólnym wyczerpaniem organizmu, pragnieniem oraz występowaniem szybkiego tętna i pocenia się. 

Dolegliwości  wywołane upałem są bardzo niebezpieczne. Jak ich uniknąć?
Fot. Freepic
3 tys. zł dofinansowania na wczasy dla emerytów. Muszą spełnić jeden warunek Na to chorował aktor ze "Świata według Kiepskich". Feliks Szajnert walczył o życie

Jakie są objawy udaru cieplnego?

Najpoważniejszym stadium jest udar cieplny. Wówczas temperatura ciała osiąga powyżej 39 stopni Celsjusza. Towarzyszą mu również następujące objawy:
bardzo silne bóle głowy; zawroty głowy; wysoka gorączka; osłabienie organizmu;  niepokój; przyspieszenie tętna; wzrost ciśnienia, zimne poty i dreszcze; nudności i wymioty; zaczerwieniona skóra; oparzenia słoneczne. 

"Chociaż można by się spodziewać, że ktoś, kto doznał udaru, będzie spocony, osoby doświadczające udaru cieplnego będą miały gorącą, suchą skórę. Jest to najbardziej ekstremalna forma choroby wywołanej upałem i zagraża życiu" informuje doktor Reed Caldwell i zaleca, by w takich przypadkach jak najszybciej udać się do szpitala"
 

Jak radzić sobie z upałami? Lekarz wyjaśnia

Doktor Caldwell podzielił się również wiedzą na temat ochrony przed negatywnymi skutkami upałów. Jego zdaniem „nawodnienie to podstawa”. Warto też przyjrzeć się kolorowi moczu. Jeśli jest ciemny, to oznacza to, że jesteśmy nieodpowiednio nawodnieni. 

“Nakładanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym jest naprawdę ważne, ponieważ poparzona skóra może powodować większe odwodnienie. Noszenie ubrań w jasnych kolorach, luźnych i wykonanych z oddychających materiałów zapewni chłód” – dodał. W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni do przebywania na zewnątrz, na przykład ze względu na pracę, powinniśmy robić sobie przerwy. Koniecznie trzeba dbać o nawodnienie i jedzenie. Wiek osoby, historia medyczna i typ budowy ciała wpływają na to, jak długo trwa regeneracja po upale; upewnij się, że słuchasz swojego ciała i poświęcasz mu tyle czasu, ile potrzebujesz" – zauważa.
 

Czytaj też:

Najgorsze co możesz wypić w trakcie upału. Kardiolog ostrzega

Klimatyzacja w samochodzie bywa zgubna. Co zrobić, by się nie rozchorować?

Pierwsze objawy odwodnienia mogą zmylić. Latem weź to pod uwagę