Śródmiąższowe zapalenie nerek to choroba podstępna. Przyczyną może być nadużywanie leków przeciwbólowych
Gorączka, ból w dole pleców, krwawo zabarwiony mocz – tak objawia się śródmiąższowe zapalenie nerek. To choroba, do której może doprowadzić wiele czynników, ale w większości przypadków są to leki. Nawet te, które możemy kupić bez recepty, a które bardzo często przyjmujemy z powodu bólu głowy, zęba, czy brzucha.
Śródmiąższowe zapalenie nerek to poważne schorzenie, które może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Jednak, gdy szybko usunie się przyczynę, która doprowadziła do zapalenia, zwykle dochodzi do całkowitego wyleczenia.
Śródmiąższowe zapalenie nerek
Śródmiąższowe zapalenie nerek to rzadka choroba. W tym przypadku stan zapalny obejmuje nie kłębuszki nerkowe, ale tkankę śródmiąższową nerek, która odpowiada za transport i filtrowanie płynów w organizmie. Choroba może mieć charakter ostry lub przewlekły, w zależności od przyczyn oraz tempa rozwoju objawów.
Innymi określeniami dla tego schorzenia są ostre cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek lub ostra martwica cewek. Stan zapalny bowiem rozwija się głównie w tkance śródmiąższowej nerek i w cewkach nerkowych.
„Patogeneza opiera się na reakcji immunologicznej przeciwko endogennym antygenom nefrytogennym lub egzogennym antygenom przetwarzanym przez komórki cewkowe, przy czym główną rolę patogenną odgrywa odporność komórkowa. Charakterystyczne nacieki śródmiąższowe, składające się głównie z limfocytów, makrofagów, eozynofilów i komórek plazmatycznych, ulegają szybkiej transformacji w obszary zwłóknienia śródmiąższowego” – piszą Manuel Praga i Estre Gonzales, utorzy pracy „Acute interstitial nephritis”.
Jeśli w porę nie zostanie wdrożone leczenie, dochodzi do uszkodzenia cewek nerkowych i tkanki śródmiąższowej, a tym samym do zniszczenia struktury nerek. To bardzo groźna choroba nerek, ponieważ może doprowadzić do niewydolności narządu.
To warzywo to witaminowa bomba. Zawiera związki sprzyjające redukcji masy ciała Mamoza, czyli syndrom cienia. Naturalny etap rozwoju dziecka czy problem, który trzeba rozwiązać?Śródmiąższowe zapalenie nerek – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn śródmiąższowego zapalenia nerek należy stosowanie niektórych leków. Szczególnie niebezpieczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen czy aspiryna, które mogą powodować uszkodzenia nerek przy długotrwałym stosowaniu lub w dużych dawkach. Inną grupą ryzykowną są antybiotyki, zwłaszcza z grupy penicylin i sulfonamidów.
Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek rozwija się nagle, najczęściej w odpowiedzi na działanie leków, infekcji lub toksyn. Charakteryzuje się tym, że objawy pojawiają się nagle, a są to:
- gorączka,
- ból pleców,
- zmiany w składzie moczu, mocz podbarwiony krwią, niewielkie ilości moczu.
Bez odpowiedniego leczenia ostre śródmiąższowe zapalenie nerek może prowadzić do ostrej niewydolności nerek, ale szybka diagnoza i eliminacja czynnika wywołującego często pozwalają na pełne wyleczenie.
Przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek jest z kolei procesem długotrwałym, prowadzącym do stopniowego uszkodzenia nerek. Zwykle wynika z wieloletniego narażenia na szkodliwe czynniki, takie jak:
- nadużywanie leków przeciwbólowych,
- narażenie na kadm (praca w hutnictwie),
- choroby metaboliczne (np. dna moczanowa),
Przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek może także rozwinąć się w wyniku nieleczonych infekcji, jak np. przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek. Powolny rozwój choroby może utrudniać jej wykrycie na wczesnym etapie, co zwiększa ryzyko trwałej niewydolności nerek.
Jak objawia się śródmiąższowe zapalenie nerek?
W ostrym zapaleniu, jak napisano wyżej, najczęściej pojawia się: gorączka, osłabienie, bóle w dole pleców oraz zmiany w moczu. Tym objawom często towarzyszą także nudności, wymioty oraz bóle stawów i obrzęki kończyn – to zawsze powinno być sygnałem alarmującym.
Natomiast w przewlekłym zapaleniu objawy rozwijają się stopniowo, nawet przez wiele lat, i dlatego jest to choroba bardzo podstępna. Takie objawy, jak:
- zmęczenie,
- utrata apetytu,
- nadciśnienie tętnicze,
- zmniejszenie ilości oddawanego moczu,
można przypisać wielu innym przyczynom. Z czasem jednak pojawiają się objawy związane z niewydolnością nerek, takie jak swędzenie skóry, zmiany w wyglądzie włosów i paznokci, czy metaliczny posmak w ustach. Tych symptomów nigdy nie należy lekceważyć i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Jak leczy się śródmiąższowe zapalenie nerek?
Po zbadaniu pacjenta lekarz zwykle kieruje go do szpitala. Na podstawie badań krwi oraz moczu ocenia się stopień uszkodzenia nerek oraz zaburzenia homeostazy organizmu. Podwyższony poziom kreatniny w surowicy świadczy o ostrej niewydolności nerek. W takim przypadku konieczne jest wykonanie kolejnych badań.
Podstawą leczenia śródmiąższowego zapalenia nerek jest usunięcie czynnika wywołującego stan zapalny. Jeśli przyczyną są leki, konieczne jest ich natychmiastowe odstawienie i zastąpienie innymi, bezpiecznymi preparatami. W przypadku infekcji stosuje się odpowiednio dobraną antybiotykoterapię, należy także wyrównać zaburzenia elektrolitowe i kwasowo-zasadowe, w razie obrzęków zastosować leki moczopędne, a w przypadku wysokiego ciśnienia krwi – leki hipotensyjne. Zwykle takie postępowanie prowadzi do stopniowego ustępowania objawów. Ważne jest, by leczenie było przeprowadzone pod kontrolą lekarza, aby uniknąć powikłań.
Dla osób z przewlekłym zapaleniem bardzo istotne jest regularne monitorowanie stanu nerek oraz zmiana stylu życia, w tym dieta ograniczająca spożycie soli i białka. W ciężkich przypadkach może być konieczne stosowanie leków immunosupresyjnych lub dializ.
Źródła: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7002450/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20336051/, mp.pl
Zobacz także:
Objawy pojawiają się późno. Konsekwencje dla nerek są tragiczne
Po tym poznasz, że możesz mieć chore nerki. Lekarz wymienia najczęstsze objawy
Ten kolor moczu może oznaczać, że wysiadają Ci nerki. Nigdy go nie ignoruj