Uchyłek jelita grubego to niewielkich rozmiarów przepuklina ściany jelita. Przyczyną ich powstawania jest m.in. wieloletnie spożywanie diety ubogoresztkowej. To jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Gdy pojawiają się objawy schorzenia niejeden chory niemal odruchowo sięga po pewną grupę leków. I to jest błąd. Jakie to leki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek med Jackiem Kowerzanowem
SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Choroba jest coraz częściej rozpoznawana u osób mających objawy ze strony przewodu pokarmowego. Niestety jest to coraz większa grupa. Jednak złagodzenie a z czasem całkowite wyeliminowanie tych dolegliwości jest możliwie. By tak się stało chory musi m.in. przestrzegać restrykcyjnej diety i usunąć z codziennego jadłospisu kilka produktów. A jakich? O tym poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.
Probiotyki dzięki swoim dobroczynnym właściwościom cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Wykorzystywane są w leczeniu określonych schorzeń, jednak coraz więcej osób stosuje je w celach profilaktycznych. Na co pomagają probiotyki i czy ich przyjmowanie wymaga konsultacji ze specjalistą? Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską oraz specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Uchyłki jelita grubego są jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego w populacjach zachodnich, a liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem pacjentów. “Aż w 80% przypadków uchyłki przebiegają bezobjawowo, natomiast u części osób mogą prowadzić do powikłań zagrażających życiu, więc jak najbardziej, w niektórych przypadkach są groźne dla zdrowia.” - powiedział lek. Jacek Kowerzanow. Jak wygląda leczenie uchyłków? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Kapsułka endoskopowa to niewielka kapsułka z kamerą, która przechodzi przez cały układ pokarmowy, wykonując kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Są one przesyłane do urządzenia mobilnego, a stamtąd do platformy medycznej w chmurze, gdzie lekarze mogą przeanalizować dane. Jak wygląda badanie kapsułką? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Wysockim, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam.
Uchyłki jelita grubego to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Mają postać cienkościennych „woreczków” o średnicy około 1 cm, uwypuklających się na zewnątrz okrężnicy. Uchyłki nie powodują zwykle problemów ze zdrowiem, jednak czasem dotyka je infekcja, która prowadzić może do zapalenia. Większość osób nie jest świadoma choroby, najczęściej wykrywana jest podczas kolonoskopii. Kiedy dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego? Jakie są objawy? Jak zapobiegać uchyłkom jelita grubego? Na te i inne pytania odpowiada gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.
Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa. Postrzegana jest jako zdrowsza od diety tradycyjnej, dlatego coraz częściej stosują ją osoby zdrowe bez wskazań medycznych. Czy słusznie?
Według danych NFZ, W Polsce na nowotwór jelita grubego zapada około 18 tysięcy osób rocznie. Jest to drugi, po raku płuca, nowotwór wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Dlatego tak ważną rolę odgrywa kolonoskopia, która umożliwia wykrycie wczesnych zmian i zapobieganie rozwojowi nowotworu.
SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego flory jelita cienkiego. Oznacza to, że w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernej kolonizacji bakterii bądź też jelito cienkie zasiedlają bakterie dla niego nietypowe. SIBO powoduje występowanie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które bardzo często przypominają objawy zespołu jelita nadwrażliwego. Postawą leczenia SIBO jest antybiotykoterapia. Wiele wątpliwości wciąż budzi natomiast stosowanie probiotyków.