Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak przebiega badanie kapsułką endoskopową i jak się do niego przygotować?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 27.04.2023 15:55

Jak przebiega badanie kapsułką endoskopową i jak się do niego przygotować?

kapsułka endokopowa
canva.com

Kapsułka endoskopowa to niewielka kapsułka z kamerą, która przechodzi przez cały układ pokarmowy, wykonując kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Są one przesyłane do urządzenia mobilnego, a stamtąd do platformy medycznej w chmurze, gdzie lekarze mogą przeanalizować dane. Jak wygląda badanie kapsułką? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Wysockim, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam. 

Jak przygotować się do badania kapsułką? Jak przebiega badanie?

Aby zachować odpowiednią wartość diagnostyczną, układ pokarmowy pacjenta powinien być przeczyszczony. Procedura przygotowania do badania kapsułką jest jednak znacznie krótsza niż w przypadku zabiegu kolonoskopii i trwa jeden dzień. 

W dzień poprzedzający badanie, pacjent ostatni posiłek powinien zjeść w okolicach godziny 11-12 i od tego czasu stosować dietę płynną. W godzinach wieczornych, między 19-21, stosuje się preparat przeczyszczający układ pokarmowy. Rano, w dniu badania, powtarza się podanie środka, by pobudzić perystaltykę jelit, a kapsułka płynnie przemieszczała się w układzie pokarmowym. ” - powiedział prezes BioCam Maciej Wysocki. 

Kapsułka po połknięciu wykonuje zdjęcia przez około 10-12 godzin. Po kilku godzinach od momentu przyjęcia kapsułki, można wypić pierwsze płyny, które nie są wodą, np. kawę. Wraz z postępem badania, możliwe jest spożycie pierwszych, lżejszych posiłków. Kapsułka jest jednorazowa i po ukończonym badaniu zostaje wydalana. W trosce o środowisko zaleca się, aby poddać ją recyklingowi jako odpad elektroniczny. 

Można powiedzieć, że procedura bycia na czczo to niewiele ponad 24 godziny. Względem badań klasycznych wydaje się być krótszym okresem, ale i większym komfortem dla pacjenta. Jeśli chodzi o wartości diagnostyczne, obraz nie odbiega od wykonywanego podczas ogólnodostępnych badań.” - powiedział prezes BioCam Maciej Wysocki. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-27T024134.157.png

Jak przygotować się do zabiegu kolonoskopii? Na 7 dni przed badaniem odstaw te produkty Kto najczęściej choruje na raka jelita grubego? Ta grupa osób jest szczególnie narażona

Czy kapsułka jest bezpieczna?

Materiał, z którego wykonana jest kapsułka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a badanie kapsułką jest w pełni bezpieczne. Nawet jeśli zdarzy się, że kapsułka utknie w układzie pokarmowym, nie ma powodu do paniki. 

Kapsułka jest jak najbardziej bezpieczna. Wykonana jest z biokompatybilnego materiału, który w żaden sposób nie reaguje z tkankami, klejona specjalnym klejem, również przeznaczonym do użytku wewnętrznego. Nawet jeśli z jakiegoś powodu, na przykład niezdiagnozowanych zwężeń w jelitach czy innych problemów, utknęłaby w układzie pokarmowym na dłużej, nie ma prawa, żeby stało się coś złego. Teoretycznie nawet przez kilka miesięcy nic się nie powinno stać. - powiedział prezes BioCam Maciej Wysocki. 

Według procedury badania, jeśli pacjent nie zaobserwuje momentu wydalenia kapsułki, powinien udać się do lekarza, aby wykonać rentgen. 

Ze względu na to, że kapsułka ma w sobie element magnetyczny i jest uruchamiana magnesem, jesteśmy w stanie sprawdzić podczas badania obrazowego, czy jest jeszcze obecna. W przeprowadzanym eksperymencie medycznym mieliśmy jeden przypadek, gdy pacjentka przez 3 tygodnie nie zauważyła momentu wydalenia.” - powiedział prezes BioCam Maciej Wysocki. 

Jakie są ograniczenia kapsułki endoskopowej?

Największym ograniczeniem kapsułki jest to, że w trakcie badania nie ma możliwości pobrania wycinków do badań histopatologicznych, tak jak podczas tradycyjnych metod endoskopii. Kapsułka jest w stanie wykryć zmiany patologiczne, ale nie może ich usunąć. W tym przypadku gastroskopia i kolonoskopia dają większe możliwości. Są to nie tylko badania diagnostyczne, ale również zabiegowe. 

W tej chwili, myśląc długoterminowo, potencjalnie chcemy przyjrzeć się tematowi biopsji za pomocą naszej kapsułki, jednak jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane, zarówno technologicznie, jak i pod kątem regulacyjnym ze względu na naruszenie tkanki łącznej.” - powiedział prezes BioCam Maciej Wysocki. 

Pacjenci z powodu strachu i wstydu często nie decydują się na tradycyjne metody endoskopii, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Możliwość przeprowadzenia gastroskopii i kolonoskopii w jednym badaniu, w warunkach domowych sprawia, że liczba chętnych na skorzystanie z kapsułki rośnie. Kapsułka endoskopowa odgrywa bardzo istotną rolę we wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego, ponieważ w obawie przed kolonoskopią badamy się zbyt rzadko i zbyt późno. 

Polecane