Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Endometrioza - choroba milionów Polek. Szansa na szybszą diagnostykę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.11.2023 15:11

Endometrioza - choroba milionów Polek. Szansa na szybszą diagnostykę

endometrioza
canva

25 mln złotych przekazała Agencja Badań Medycznych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu-Państwowemu Instytutowi Badawczemu  na opracowanie nowoczesnej metody rozpoznawania endometriozy.

Metoda ta ma być minimalnie inwazyjna i szybka. To świetna wiadomość dla Polek cierpiących na tę przewlekłą chorobę, która do niedawna była rzadko rozpoznawana. Często zdarzało się, że od wystąpienia pierwszych objawów kobiety czekały na diagnozę wiele lat. 

25 milionów na opracowane metody rozpoznania endometriozy

Agencja Badań Medycznych przekazała Wojskowemu Instytutowi Medycznemu-Państwowemu Instytutowi Badawczemu 25 mln złotych na opracowanie nowoczesnej metody rozpoznawania endometriozy. W realizacji projektu weźmie udział także Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W badaniu ocenie poddana zostanie wartość kliniczna badań obrazowych (USG, MRI) i dostępnych badań molekularnych wśród kobiet z podejrzeniem endometriozy.

Celem przedsięwzięcia jest przyspieszenie procesu diagnostycznego w kierunku endometriozy wśród kobiet mających objawy kliniczne. Ma to ułatwić pacjentkom podejmowanie bezpiecznych decyzji dotyczących macierzyństwa. Co więcej, wczesne rozpoznanie endometriozy umożliwi też szybsze rozpoczęcie leczenia – zarówno farmakologicznego, jak i operacyjnego.

Projekt bez nazwy - 2023-11-24T150456.054.png

To częsta przyczyna problemu z zajściem w ciążę! Kobiety dowiadują się o niej przypadkowo Bez tych badań wykrycie endometriozy jest wręcz niemożliwe

Naukowcy mają 6 lat na opracowanie metody

Projekt ma zostać zakończony w 2029 r. W badaniach weźmie udział 450 kobiet z przedziału wiekowego 16-45, kwalifikujących się do laparoskopii z powodów mogących świadczyć, że chorują na endometriozę. 

Pracami kierować będzie dr n. med. Monika Szafarowska z KGiGO. Koordynatorem naukowym będzie dr n. med. Aneta Ścieżyńska (LOMiTI).

Endometrioza to poważny problem wielu kobiet

Z definicji jest to występowanie poza jamą macicy tkanki błony śluzowej macicy, czyli elementu obserwowanego w normalnej sytuacji jako menstruację, który nagle pojawia się tam, gdzie nie powinien być. Gdy pojawia się w brzuchu kobiet, mówimy o endometriozie otrzewnowej, może pojawiać się również na jajnikach, ale także w różnych innych miejscach, które dla laika są kompletnym zdziwieniem, na przykład w gałce ocznej, na przeponie, w płucach — jest to wtedy endometrioza głęboka. Możliwe jest pojawienie się endometriozy w wielu miejscach, które są nie do przewidzenia, dlatego choroba daje dużo objawów zarówno typowych, jak i nietypowych, które są ciężko rozpoznawalne i dopiero kiedy długotrwała diagnostyka w innym kierunku okazuje się bezowocna, okazuje się, że warto szukać w tym kierunku i może endometrioza jest elementem, który wpływa na dolegliwości odczuwane przez pacjentkę”. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. 

 

Jak są pierwsze objawy endometriozy?

Choroba często rozpoznawana jest przypadkowo. Wiele kobiet przychodzi do lekarza z zupełnie innego powodu. Często mają problem z poczęciem. Typowym symptomem endometriozy jest ból. 

Najczęściej występuje ból, który ma różny charakter. Typowa endometrioza może powodować ból okołomiesiączkowy, są to także bóle podczas mikcji, czyli oddawania moczu, współżycia, czasami owulacji, defekacji. Skala problemów jest bardzo różna”. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. 

Polecane