Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Endometrioza - problem tysięcy Polek. Jak ją leczyć? Pytamy specjalistów
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.03.2024 16:58

Endometrioza - problem tysięcy Polek. Jak ją leczyć? Pytamy specjalistów

pacjentka u ginekologa
fot. canva / Africa Images

Endometrioza to choroba przewlekła, która powoduje dolegliwości bólowe, dyskomfort, a nawet niepłodność. Jest bardzo uciążliwa i ma znaczny wpływ na obniżenie jakości życia pacjentek. Według najnowszych badań, endometriozę ma zdiagnozowaną blisko milion Polek w wieku rozrodczym. Choroba dotyczy także kobiet po menopauzie (mniej więcej 3%). Jakie są metody leczenia endometriozy? 

Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem, Lucyną Jaworską-Wojtas, Prezeską Fundacji „Pokonać Endometriozę” oraz chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą narządów płciowych kobiety związaną z obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Komórki są w dalszym ciągu aktywne wydzielniczo i reagując na zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym, wywołują przewlekłą reakcję zapalną w organizmie. 

Komórki endometrium przemieszczają się poza macicą i wywołują ogniska endometrialne w obrębie innych narządów, prowadząc do infekcji i blizn w tkankach. Zaburzają funkcjonalność narządów i powodują między innymi problemy z zajściem w ciążę. Najczęściej „atakowane” są jajniki, otrzewna, przewód pokarmowy i układ moczowy, ale nie tylko. 

- Endometrioza potrafi wszczepić się wszędzie. Znaleziono ją w mózgu, oku, nerwach, w bardzo ciężkich do wykrycia miejscach i odległych od macicy. Dzieli się na przypadki kobiet, które odczuwają ogromny ból, wykluczający z życia społecznego, zmagającymi się z normalnym funkcjonowaniem i te, które może mniej boli, ale mają problem z zajściem w ciążę. - powiedziała Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji „Pokonać Endometriozę”. 

Przyczyny choroby wciąż nie zostały dokładnie poznane. Podejrzewa się, że większe prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę związane jest z występowaniem pewnych układów genów. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-05T163212.796.png
fot. canva / Aris Leoven
Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Ekspert podpowiada, co robić Ból przy stosunku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie w rozmowie z ekspertem

Metody leczenia endometriozy

Całkowite wyleczenie endometriozy nie jest możliwe, jednak można wdrożyć terapię, która ma na celu złagodzenie objawów, znaczną poprawę komfortu życia pacjentki oraz zwiększenie szansy na zajście w ciążę. 

- Postępowanie terapeutyczne to pewna strategia, która polega przede wszystkim na porozumieniu lekarza z pacjentem. Ważne jest czego oczekuje kobieta, co jest dla niej ważne. Terapia będzie dostosowywana inaczej dla kobiety, która chciałaby zostać mamą i ma problem z zajściem w ciążę, a inaczej dla pacjentki, dla której istotna jest jedynie kwestia bólu. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. 

Jednym z elementów leczenia endometriozy jest operacja, która polega na chirurgicznym usunięciu ognisk endometriotycznych. To jednak bardzo skomplikowany zabieg, wymagający dużej precyzji i doświadczenia.

- Operacja jest bardzo trudna. Niewiele ośrodków ją wykonuje, dlatego że wymaga wielkich umiejętności, a pacjentka musi spełniać pewne kryteria, które powodują, że zabieg przyniesie korzyść. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. 

Podstawą leczenia endometriozy jest farmakoterapia, która ma charakter przewlekły. Odstawienie leków wiążę się z nawrotem objawów choroby. 

- Endometrioza jest dość podstępna, u jednych bardziej podatna na leczenie niż u drugich. Często ten sam preparat leczniczy różnych firm ma różną tolerancję u kobiet. Z jednej strony jest ten sam czynnik aktywny, z drugiej tajemnica tkwi w produkcji. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. 

W farmakoterapii endometriozy wykorzystywane są: 

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprom, paracetamol) 
  • doustne tabletki antykoncepcyjne
  • hormonalna wkładka domaciczna 

- Z czasem podczas leczenia wchodzą coraz bardziej skomplikowane leki, które można powiedzieć, iż powodują sztuczną menopauzę u kobiet. Na jakiś czas wyhamowują oś podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikową, by „zagłodzić” endometrium i nie mogło się dalej rozwijać. Często uzyskiwana jest pozytywna remisja i zależnie od sytuacji stosuje się dalsze postępowanie, które powoduje u pacjentki dobrostan, czyli brak odczuwania objawów bólowych. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. 

Zastosowanie medycznej marihuany w terapii endometriozy

Ostatnimi czasy, coraz większą popularność zyskuje terapia medyczną marihuaną, która w w Polsce została zalegalizowana w 2017 roku. Pod koniec ubiegłego roku Fundacja „Pokonać Endometriozę” nawiązała współpracę z Centrum Medycyny Konopnej, a ich głównym celem jest edukacja pacjentek i wspieranie ich w zmaganiach z chorobą. 

Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Mamy bardzo dużo pacjentek z endometriozą, które łączą terapię medyczną marihuaną z klasycznymi formami leczenia. Należy podkreślić, że ryzyko działań niepożądanych w przypadku stosowania medycznej marihuany jest o wiele mniejsze niż przy lekach opioidowych. - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Polecane