Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > 14 osób zakażonych legionellą nie żyje, kolejne zakażenia. Nowe dane sanepidu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.08.2023 16:42

14 osób zakażonych legionellą nie żyje, kolejne zakażenia. Nowe dane sanepidu

legionella
canva.com

We wtorek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie podała informację o trzech nowych ofiarach śmiertelnych zakażenia legionellą. W sumie zmarło już 14 pacjentów, u których stwierdzono obecność tej bakterii. Wykryto również dziewięć kolejnych przypadków zakażenia. Na terenie Podkarpacia łączna liczba zakażonych przekroczyła 150 osób. 

14 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila

Rzeszowski sanepid zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat o treści: "Odnotowano 14 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila, wszystkie osoby z chorobami współistniejącymi". 

Sanepid poinformował także o dziewięciu nowych wykrytych przypadkach zakażeń. W sumie legionella została wykryta już u 153 osób. Jak przekazał sanepid, zakażeni są pacjenci hospitalizowani w placówkach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-29T161612.213.png

Legionella się rozprzestrzenia. Mamy pierwszy przypadek infekcji w woj. lubelskim Dla tych osób bakteria Legionelli jest szczególnie groźna. Zakażenie może skończyć się tragicznie

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią

W czwartek 17 sierpnia sanepid otrzymał pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią. Wówczas u 15 osób hospitalizowanych w szpitalach w Rzeszowie stwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila. W związku z zaistniałą sytuacją, sanepid rozpoczął śledztwo epidemiologiczne, aby znaleźć źródło zakażenia. 

Zakażenia w województwie małopolskim i wielkopolskim

Zakażenia stwierdzono również w województwie małopolskim. W niedzielę podano, że pacjentka prywatnego domu spokojnej starości została przewieziona do szpitala powiatowego w stanie ciężkim. Służby podały również informację o dwóch przypadkach w województwie wielkopolskim. To para małżeńska, 53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta, którzy przebywają w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. W poniedziałek doktor Adam Stangret z miejscowego szpitala poinformował, że przebieg zakażenia u osób zainfekowanych nie był ciężki. Od początku roku w Wielkopolsce zarejestrowano 17 przypadków zakażeń, w tym dwa śmiertelne. W ciągu ostatnich dwóch tygodni mamy do czynienia z sześcioma przypadkami.

Tagi: legionella