Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nie żyje 16 osób zakażonych legionellą, są kolejni zakażeni. Najnowsze dane sanepidu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 30.08.2023 14:16

Nie żyje 16 osób zakażonych legionellą, są kolejni zakażeni. Najnowsze dane sanepidu

szpital
canva.com

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o dwóch kolejnych śmiertlenych przypadkach zakażenia legionellą. W sumie nie żyje 16 osób, u których wykryto tę bakterię. Potwierdzono również dwa nowe zakażenia. 

16 przypadków śmiertelnych zakażenia legionellą

W środę rzeszowski sanepid zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat, w którym poinformował: "Odnotowano 16 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila, wszystkie osoby z chorobami współistniejącymi.” 

Sanepid dodał też, że wykryto dwa nowe przypadki zakażeń. Jak poinformowały rzeszowskie służby sanitarne, bakteria została wykryta łącznie już u 155 osób. Zakażeni są pacjenci hospitalizowani w szpitalach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina.

Projekt bez nazwy - 2023-08-30T133550.113.png

Szczyt zachorowań legionellozą mamy już za sobą - poinformowała Katarzyna Sójka Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane

Wciąż nieznane jest źródło zakażeń bakterią

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą służby otrzymały w czwartek 17 sierpnia. Wówczas było to 15 hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach, u których wykryto obecność bakterii Legionella pneumophila. Sanepid wciąż prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu stwierdzenia źródła zakażeń bakterią. 

Legionella jest szeroko rozpowszechniona w środowisku

Legionelloza jest typem ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterię Legionella pneumophila. Legionella jest szeroko rozpowszechniona w środowisku na całym świecie, a jej rezerwuarem jest woda i wilgotna gleba. 

Bakteria ta występuje naturalnie w środowisku wodnym, takim jak jeziora, rzeki czy stawy. Może namnażać się w systemach wodociągowych, które nie są odpowiednio utrzymywane lub dezynfekowane. Do zakażenia legionellą dochodzi poprzez wdychanie drobnych kropelek wody zanieczyszczonej bakterią, na przykład podczas kąpieli, prysznica czy korzystania z fontanny. Zakażenie legionellą może powodować ciężkie zapalenie płuc, zwane legionellozą lub chorobą legionistów, które wymaga leczenia antybiotykami.

Tagi: legionella