Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Medyczna Marihuana

Medyczna Marihuana

medyczna marihuana

Fot. dr n. med. Magdalena Nita: CMK. Tło: Canva / Getty Images
24.04.2024 09:52 Rola medycznej marihuany w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Na co pomaga?

Marihuana medyczna staje się coraz bardziej popularna w lecznictwie i jest z powodzeniem wykorzystywana w terapii coraz większej ilości chorób. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz mikrorelaksacyjnym znalazła zastosowanie w leczeniu schorzeń z obszaru gastroenterologii. Na jakie dolegliwości układu pokarmowego pomaga marihuana lecznicza? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

pacjent onkologiczny
03.04.2024 15:13 Rola medycznej marihuany w leczeniu nowotworów. Komu pomaga?

Medyczna marihuana od lat wykorzystywana jest w terapii różnych chorób, znajdując zastosowanie w leczeniu coraz większej ilości schorzeń. Posiada wiele właściwości leczniczych, m.in. działa przeciwbólowo i uspokajająco, poprawiając jakość życia pacjentów. W jaki sposób medyczna marihuana pomaga osobom z chorobami nowotworowymi? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

pacjentka u ginekologa
05.03.2024 16:58 Endometrioza - problem tysięcy Polek. Jak ją leczyć? Pytamy specjalistów

Endometrioza to choroba przewlekła, która powoduje dolegliwości bólowe, dyskomfort, a nawet niepłodność. Jest bardzo uciążliwa i ma znaczny wpływ na obniżenie jakości życia pacjentek. Według najnowszych badań, endometriozę ma zdiagnozowaną blisko milion Polek w wieku rozrodczym. Choroba dotyczy także kobiet po menopauzie (mniej więcej 3%). Jakie są metody leczenia endometriozy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem, Lucyną Jaworską-Wojtas, Prezeską Fundacji „Pokonać Endometriozę” oraz chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

dr n. med. Magdalena Nita, Centrum Medycyny Konopnej
02.02.2024 11:56 Medyczna marihuana w walce z rakiem. O jej korzyściach mówi lekarz dr n. med. Magdalena Nita

4 lutego na całym świecie obchodzony jest World Cancer Day, czyli Dzień Walki z Rakiem. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce na raka choruje około 1,17 mln osób, a liczba nowych zachorowań w skali roku sięga około 170 tys. W kontekście leczenia raka bardzo istotne jest możliwie najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w organizmie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na potencjalnych korzyściach marihuany medycznej w leczeniu tej ciężkiej choroby.

medyczna marihuana
27.01.2024 21:33 Marihuana będzie hodowana w Polsce. Wiemy, kiedy trafi do aptek

Marihuana medyczna będzie wytwarzana w Polsce. To przełom. Od lat trwały wśród polityczne przepychanki między zwolennikami uprawiania konopii w Polsce, a tymi, którzy widzieli w tym ryzyko, że wymkną się one spod kontroli i posłużą do produkcji narkotyków, zamiast leków. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Główny Inspektor Farmaceutyczny w grudniu 2023 r. wydał zezwolenie, by uprawiać konopie i wytwarzać z nich surowiec farmaceutyczny zwany “medyczną marihuaną”. 

medyczna marihuana
30.12.2023 11:31 Marihuana medyczna na depresję i zaburzenia lękowe. Jak działa i kiedy jest przeciwwskazana?

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ medycznej marihuany na depresję i zaburzenia lękowe. Nie są to jednak jedyne schorzenia, przy których stosuje się konopie lecznicze. Jakie jest zastosowanie medycznej marihuany w psychiatrii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.